Interes mare pentru proiectul noii legături cu A1. Licitația a intrat în etapa de evaluare a ofertelor

Ultima actualizare: Florin Jurca, în data de 08.02.2021

08.02.2021

Nouă oferte ale unor firme sau asocieri de firme au intrat în evaluare în cadrul licitației publice desfășurate de CJ Timiș pentru proiectul de construire a unei noi șosele, la patru benzi, care va lega Aeroportul Internațional Timișoara de autostrada A1.

Consiliul Județean a lansat în luna decembrie licitația pentru serviciile de realizare a studiului de fezabilitate, a proiectului tehnic și de obținere a terenului necesar prin exproprieri. Valoarea contractului este estimată la 1.97 milioane lei, iar câștigătorul licitației va avea 10 luni la dispoziție pentru a livra documentațiile. În momentul de față, ofertele depuse au intrat în evaluare.

Drumul va avea o lungime de aproximativ 8 km, cu două benzi pe sens. Acesta se va construi la sud de Aeroport, cu origine în intersecția dintre DJ609D și Centura Timișoarei, peste calea ferată secundară ce deservește aerogara, intersectând drumul comunal DC62 (Remetea Mare - Ianova) și având ca punct terminus intersecția cu drumul național DN6, nodul de descărcare A1. Dincolo de beneficiile evidente, noua șosea va reduce și poluarea din Ghiroda și Remetea Mare, acționând ca o centură de ocolire pentru cele două localități.

„Am insistat pe o analiză rapidă, dar extrem de temeinică a ofertelor, pentru a nu lăsa loc de îndoială în ceea ce privește rezultatul. Mă bucură interesul crescut pentru această lucrare. Vom avea probabil un cost mai mic, dar e importantă și calitatea serviciilor. Planul nostru este să avem documentația necesară undeva la începutul anului viitor, pentru ca apoi să lansăm licitația pentru execuția efectivă a noii șosele”, spune președintele CJ Timiș, Alin Nica.

Investiția a primit un impuls la finalul anului trecut, CJ Timiș alocând proiectului suma suplimentară de peste 1.6 milioane lei, pentru realizarea documentației specifice. Investiția este estimată la 18 milioane euro, cu tot cu TVA, finanțarea fiind asigurată din fonduri europene.