COMUNICAT DE PRESA(II)

25.04.2006

Preşedintele Consiliului Judeţean Timiş, Constantin Ostaficiuc şi primarul Timişoarei, Gheorghe Ciuhandu au ajuns la o înţelegere privind situaţia patrimonială a două obiective sportive importante din Timişoara: Sala Olimpia şi Complexul Bega din cartierul Circumvalaţiunii.

Astfel, edilul judeţului şi cel al municipiului au convenit ca Sala Olimpia şi Compexul Bega să intre în patrimoniul municipiului şi administrarea Consiliului Local Timişoara.

De remarcat faptul că preşedintele CJT a făcut toate demersurile necesare la Guvern pentru ca Sala Olimpia şi Complexul Bega să treacă de la Agenţia Naţională de Sport şi Tineret în proprietatea comunităţii locale, realizându-se astfel descentralizarea coordonării celor două obiective.

în viitoarea şedinţă de Guvern urmează să se aprobe trecerea în patrimoniul local a Sălii Olimpia şi Complexului Bega.