COMUNICAT DE PRESA(I)

25.04.2006

Preşedintele Consiliului Judeţean Timiş, Constantin Ostaficiuc, va participa, în perioada 26-27 aprilie la sesiunea plenară a Comitetului Regiunilor, care se va desfăşura la Bruxelles.

Cu acest prilej, vor fi prezentate şi dezbătute aspecte vizând: politicile urbane, cheltuielile estimative ale Comitetului Regiunilor pentru 2007, desemnarea anului 2008 drept anul european al dialogului intercultural, dezvoltarea urbană susţinută, strategiile legate de protecţia mediului, etc.

Comitetul Regiunilor a fost înfiinţat în 1994 şi oferă un cadru de dialog unde reprezentanţii autorităţilor locale şi regionale dezbat problemele comune, în principal aspecte care vizează legislaţia europeană.

Comitetul Regiunilor este consultat de Comisia Europeană şi Consiliul Europei în acele probleme care au efect la nivel local şi regional şi care se referă la următoarele domenii: coeziune economică şi socială, reţeaua de infrastructură trans-europeană, sănătate, educaţie, cultură, politica pieţei muncii, politică socială, mediu, pregătire profesională şi transporturi.