COMUNICAT DE PRESA(I)

18.01.2006

Firmele cu care Consiliul Judeţean Timiş are contracte pentru activitatea de deszăpezire şi combatere a poleiului pe drumurile judeţene, au acţionat şi în această dimineaţă cu utilajele din dotare şi materiale antiderapante.

Astfel, societăţile comerciale DRUMCO SA, AGMA TIUCĂ SRL, AXELA SRL şi TEHNOCER SRL au acţionat cu 19 utilaje şi 201 tone de material antiderapant. Se circulă, în condiţii de iarnă, pe toate drumurile judeţene.

Data limită pentru primirea ofertelor în cadrul procedurii de negociere directă pentru concesionarea de teren şi închirierea de spaţii în Pavilionul administrativ al Parcului Tehnologic şi Industrial Timişoara este 20 ianuarie, ora 15.00 la sediul ADETIM, Bvd. Revoluţiei din 1989, nr. 17.

Informaţii suplimentare se pot obţine:

• tel. 0256 494131, cam. 401 din Palatul Administrativ al Consiliului Judeţean Timiş
  • tel. 0256 220984, Parcul Tehnologic si Industrial Timişoara - Calea Torontalului km.6
  • pagina web www.adetim.ro sau www.cjtimis.ro/pitt.php.

Pe parcursul anului trecut au fost întocmite mai multe studii şi documentaţii necesare accesării de fonduri prin Programul Phare 2004-2006 - Proiecte mari de infrastructură regională.

Astfel, pentru realizarea documentaţiilor necesare evaluării, atât la nivel regional, cât şi la nivel naţional, a proiectelor: reamenajarea şi revitalizarea fortificaţiei Cetăţii  Timişoara-Bastionul Theresia; zona industrială Săcălaz ; reabilitarea DJ 572 între Berzovia "“ Buziaş "“ Lipova - 47 km; reabilitarea DJ 592 Chevereşu Mare-Buziaş-Lugoj- 30 km; reabilitarea DJ 691 Timişoara-Pişchia-limită jud. Arad - 40 km; reabilitarea DJ 592 D Lugoj-Jabăr-Hitiaş-Bacova "“ 33 km; reabilitarea DJ 682 limita judeţului Arad- Periam-Sânnicolau Mare "“ 24 km şi centura nord-vest de ocolire a oraşului Buziaş, s-au cheltuit 1265,5 mii RON.

Alte documentaţii realizate în 2005 au vizat:

• Şoseaua de centură a municipiului Timişoara pentru interconectarea axelor de circulaţie rutieră DN 6, DN 59A şi DN 59 (studii de teren, impact şi mediu "“ cofinanţare în parteneriat CL Timişoara) - 91,49 mii RON
  • Planul urbanistic general cu caracter director Moşniţa Nouă - 59,5 mii RON
  • Centrul de pregătire, perfecţionare profesională Săcălaz - 25,5 mii RON
  • Mansardarea clădirii cu etaj a Şcolii Constantin Păunescu din Recaş - 17,2 mii RON
  • Şarpanta clădirii cantinei de la Şcoala specială P. P. Neveanu - 9,7 mii RON

Membrii Comisiei pentru administraţie publică locală sunt astăzi pe teren, în localităţile Balinţ, Bethausen şi Ohaba Lungă unde vor avea întâlniri cu primarii respectivelor comune.