COMUNICAT DE PRESA (II)

17.04.2007

Astăzi, la ora 10.00, are loc recepţia lucrărilor de alimentare cu apă în Mănăştur, la care participă şi vicepreşedintele CJT, Marius Popovici.

Mănăştur este cea de-a doua localitate (după Curtea) unde s-au finalizat lucrările de reţele de alimentare cu apă, în conformitate cu HG 687/1997 şi HG 1036/2004.

în cadrul Programului Guvernamental de alimentare cu apă la sate, MTCT are calitate de investitor, proiectarea şi execuţia lucrărilor urmând să fie făcută de Antreprenorul Solel Boneh International - Tahal J.V. din Israel - câştigătorul licitaţiei internaţionale organizate în baza prevederilor HG 687/1997.

în Timiş, au fost cuprinse în acest Program de alimentare cu apă următoarele localităţi-centru de comună: Curtea, Boldur, Mănăştur, Pişchia, Dumbrava, Uivar, Moşniţa Nouă, Maşloc, Bogda, Fibiş şi Ghizela.

Mâine, va avea loc recepţia la alimentarea cu apă din localitatea Boldur.

Ieri, s-a desfăşurat şedinţa Comisiei de urbanism, amenajarea teritoriului, lucrări publice şi protecţia mediului, ocazie cu care consilierii judeţeni au analizat proiectele de hotărâre privind aprobarea constituirii Comisiei tehnice de amenajare a teritoriului şi urbanism a judeţului Timiş şi privind propunerea de predare a obiectivului de investiţie "Alimentarea cu apă a localităţii Curtea, comuna Curtea, judeţul Timiş".

De asemenea, Comisia pentru sănătate şi protecţie socială a avizat proiectul de hotărâre privind aprobarea bugetului propriu rectificat al judeţului Timiş şi a bugetelor rectificate ale unor instituţii şi servicii publice.

Astăzi, de la ora 14.00, este programată şedinţa Comisiei economice, cu următoarea ordine de zi:

1. Proiect de hotărâre privind aprobarea prelungirii contractului de închiriere a stadionului "Dan Păltinişanu" Timişoara
  2. Raport şi proiect de hotărâre privind propunerea de predare a obiectivului de investiţie "Alimentarea cu apă a localităţii Curtea, comuna Curtea, judeţul Timiş"
  3. Raport şi proiect de hotărâre privind aprobarea  bugetului propriu rectificat al judeţului Timiş şi a bugetelor rectificate ale unor instituţii şi servicii publice
  4. Diverse.