Comunicat de presa din 26.05.2009

Consiliul Judeţean Timiş

COMUNICAT DE PRESĂ

26 mai 2009

Astăzi a fost publicat pe SEAP anunţul privind atribuirea serviciului de realizare a Studiului de Fezabilitate pentru Centrul Intermodal Regional de Transport Marfă Timişoara, proiect finanţat prin Phare CBC România-Serbia 2006 cu suma de 50.000 euro şi în implementarea căruia CJT şi ADETIM au ca parteneri Primăria Timişoara şi municipalitatea Zrenjanin.

Scopul proiectului constă în dezvoltarea de parteneriate de afaceri transfrontaliere prin crearea, în zona periurbană Timişoara, a unui Centru intermodat regional de transport marfă şi bunuri care să deservească agenţii economici din Timiş şi din  Banatul de Nord din Serbia pe o rază de 300 km.

Pentru Centrul de servicii de transport intermodal sunt necesare investiţii de  echipare cu utilităţi publice şi infrastructură logistică specifică şi de viabilizare a unei platforme pentru spaţii de servicii destinate operatorilor privaţi în domeniile de interes complementare.