Comunicat de presa din 25.05.2009

Consiliul Judeţean Timiş

COMUNICAT DE PRESĂ

25 mai 2009

În judeţul Timiş continuă lucrările de realizare a alimentărilor cu apă, din fonduri guvernamentale, în baza HG nr. 577/1997.

Astfel, în prezent sunt în execuţie lucrări de alimentare cu apă, în continuare din anii precedenţi, în următoarele localităţi timişene:  Şanoviţa (comuna Ghizela), Birda (comuna Birda), Altringen, Sintar şi Şarlota (comuna Bogda), Priam (comuna Periam), Tomnatic (comuna Tomnatic), Murani (comuna Pişchia), Brestovăţ (comuna Brestovăţ),  Sacoşu Turcesc (comuna Sacoşu Turcesc),  Fibiş (comuna Fibiş), Parţa (comuna Parţa), Chevereşu Mare (comuna Chevereşu Mare), Balinţ (comuna Balinţ), Bechicerecu Mic (comuna Bechicerecu Mic), Gottlob (comuna Gottlob), Rudna (comuna Giulvăz).

De asemenea, sunt în desfăşurare, din acest an, lucrările în Peciu Nou, urmând să înceapă şi în următoarele localităţi: Bencecu de Jos (comuna Pişchia), Şag (comuna Şag), Bara (comuna Bara) şi Otelec (comuna Otelec).

Consiliul Judeţean Timiş şi asociaţia formată din SC Matrix Eurodesign SRL din Lugoj şi Universitatea Politehnica Timişoara (Facultatea de Arhitectură) au încheiat contractul pentru întocmirea Studiului de Fezabilitate, a Proiectului Tehnic şi documentaţiei de licitaţie pentru execuţia lucrărilor de restaurare şi refuncţionalizare a Castelului Huniade.

Valoarea contractului este de 164.000 euro (fără TVA), bani care provin de la Guvernul României, prin Ministerul Dezvoltării Regionale şi Locuinţei.

În perioada 25-29 mai are loc în Timişoara, la solicitarea CJT şi în organizarea Ministerului Culturii, Cultelor şi Patrimoniului Naţional şi a Ministerului Muncii, Familiei şi Protecţiei Sociale un curs la care participă circa 30 de referenţi culturali din Timiş.

Cu prilejul Zilei de 1 iunie au loc în localităţile timişene, 36 de manifestări finanţate prin „Agenda manifestărilor cultural-artistice şi sportive”. Consiliul Judeţean Timiş cofinanţează organizarea acestor acţiuni cu suma de 20.000 lei.

Începând de vineri, 22 mai, până în 29 mai, la Teatrul maghiar de stat „Csiky Gergely” din Timişoara are loc Festivalul euroregional de teatru, în cadrul căruia vor susţine spectacole Teatrul „Kosztolanyi Deszso/Compania Urban Andras” din Subotica, Teatrul Polular Subotica, Teatrul „Csiky Gergely” din Timişoara, Tratrul „Jokai” din judeţul Bekes, Teatrul din Novi Sad, Teatrul „Jaszai Mari” din Tatabanya.

Vă reamintesc că mâine, de la ora 10.00, va avea loc şedinţa ordinară a Consiliului Judeţean Timiş.

.