Comunicat de presa din 25.03.2009

Consiliul Judeţean Timiş

COMUNICAT DE PRESĂ

25 martie 2009

Revista „Lumea satului“ în colaborare cu Radio „Antena satelor“ şi în parteneriat cu Asociaţia Comunelor din România (AcoR) şi Consiliul Judeţean Timiş organizează, mâine, de la ora 10.00, în Sala Mare a Palatului Administrativ, workshopul intitulat “Satul românesc – prezent şi viitor”, care are ca şi tematică: modalităţile de accesare a fondurilor europene, organizarea exploataţiilor agricole şi a diferitelor forme asociative, problemele administraţiilor publice locale, integrarea tinerilor în mediul rural, învăţământul şi sănătatea la sate, rolul primăriilor în dezvoltarea agriculturii, meşteşugurilor tradiţionale, promovarea culturii la sate, etc.

Participă primari, alţi reprezentanţi ai comunităţilor locale, specialişti din agricultură, administratori de societăţi  sau diverse forme asociative în domeniu, reprezentanţi ai instituţiilor centrale şi locale, etc.