Comunicat de presa din 24.11.2008

ConsiliulJudeţean Timiş

COMUNICAT DE PRESĂ

24 noiembrie 2008

în 26 noiembrie, de ora 12.00, în Sala Mare aPalatului Administrativ se va desfăşura conferinţa de încheiere a proiectului "Centru Regional şi Transfrontalier dePrevenire şi Intervenţie în caz de Inundaţii", finanţat de către UniuneaEuropeană prin Programul Phare 2004 Cooperare Transfrontalieră România"“Ungaria.

Scopul proiectului,în valoare totală de 850.000 euro, a fost să creeze şi să operaţionalizeze, înjudeţul Timiş, o structură instituţională şi un sediu de coordonare-cooperareşi suport logistic, la nivel transfrontalier şi regional, pentru prevenirea,intervenţia şi pregătirea personalului pentru situaţiile de inundaţii dinjudeţele Timiş, Arad,  Bihor şi judeţulmaghiar Csongrad.

ParteneriiConsiliului Judeţean Timiş în acest proiect sunt Societatea de UtilitatePublică "Agenţia de Dezvoltare Euroregională Dunăre "“ Criş "“ Mureş-Tisa",Consiliul Judeţean Arad, Consiliul Judeţean Bihor, Direcţia Apelor BanatTimişoara şi  Direcţia Apelor CrişuriOradea.

La ora 11.30, înSala Verde a Palatului Administrativ va avea loc o conferinţă de presă pe tema acestui proiect.

încadrul finanţării asigurate de Programului de Vecinătate România-Serbia PHARECBC 2004, Agenţia de Dezvoltare Economico-Socială Timiş ADETIM a implementatproiectul "Reţea integrată de cooperaretransfrontalieră pe frontiera România-Serbia, prin consolidarea agenţiilorjudeţene de dezvoltare şi promovare economică ale judeţelor Timiş şiCaraş-Severin", în conformitate cu prevederile contractului de finanţarenerambursabilă încheiat între Agenţia de Dezvoltare Economico-Socială Timiş,Ministerul Dezvoltării, Lucrărilor Publice şi Locuinţelor şi Biroul Regionalpentru Cooperare Transfrontalieră Timişoara.

Proiectul are ca scop realizareaşi operaţionalizarea unei reţele instituţionale de cooperare transfrontalierăîn zona de vecinătate a României cu Serbia, prin specializarea şi consolidareaîn cooperarea transfrontalieră în reţea a două agenţii de dezvoltare şipromovare economică judeţene româneşti şi a unei instituţii de profil similar,din zona de vecinătate a României cu Serbia, în scopul valorificării în comun apotenţialelor de dezvoltare ale judeţelor învecinate de-a lungul graniţei.Proiectul se adresează întreprinderilormici şi mijlocii, instituţiilor administraţiei publice locale, organizaţiilorneguvernamentale de profil economic, instituţiilor de sprijin a afacerilor dinjudeţul Timiş şi Caraş-Severin şi din districtele sârbeşti ale zonei devecinătate. Bugetul total este de 85.459,46 Euro.

Pe parcursul acestuiproiect, au fost organizate un număr de 15 evenimente, din care:

Ø                                                1 seminarde lansare a proiectului la Timişoara,

Ø                                                1workshop de convenire asupra elementelor funcţionale ale noii pagini web şi abazei de date,

Ø                                                4workshop-uri, din care 2 la Zrenjanin şi câte unul în Timişoara şi Reşiţa,dedicate intereselor de afaceri ale agenţilor economici din zona de vecinătateRomânia "“ Serbia;

Ø                                                4workshop-uri, din care 2 la Zrenjanin şi câte unul în Timişoara şi Reşiţa,dedicate administraţiei publice locale din zona de vecinătate România "“ Serbia,privind proiecte de interes comun;

Ø                                                4workshop-uri, din care 2 la Zrenjanin şi câte unul în Timişoara şi Reşiţa,dedicate schimbului de experienţă şi problemelor organizatorice comune alepartenerilor de proiect;

Ø                                                1conferinţă de popularizare a rezultatelor proiectului.

în 25noiembrie, începând cu orele 11:45, ADETIM, în parteneriat cu organizaţiaEuropean Movement in Serbia, Zrenjanin, Consiliul Judeţean Timiş, ConsiliulJudeţean Caraş "“ Severin şi Agenţia de Dezvoltare Economică Caraş "“ Severin,organizează conferinţa finală dedicată prezentării rezultatelor proiectului maisus amintit. Conferinţa va avea loc la sediul Consiliului Judeţean Timiş, Bvd.Revoluţiei din 1989, nr. 17, etaj I.

Conferinţa va cuprinde prezentarea activităţilor şi a rezultatelor obţinute în perioadade implementare a proiectului, precum şi descrierea oportunităţilor oferite denoul website dedicat cooperării transfrontaliere în reţea.

Tot cu acest prilej,la ora 13.45 va fi inaugurată oficial reţeaua de cooperare România-Serbia şi vasemnată Convenţia privind cooperarea transfrontalieră în reţea.

De asemenea, de la ora 14.00, va avea loc, în Sala Verde a CJT, oconferinţă de presă.

Date suplimentare despre proiect: Bogdan MIHĂESCU - asistentmanager proiect, ADETIM, tel: 0256-494 131, fax: 0256-494 596, E-mail: bogdan.mihaescu@adetim.ro

în data de 4 decembrie, de la ora 14.00, în Sala Mare a PalatuluiAdministrativ, va avea loc festivitatea de decernare a  premiilor Pro Cultura Timisiensis 2008"“ seniori.

Astfel, membriiComisiei de selecţie au decis acordarea a câte o diplomă de onoare, o plachetă şi 700 lei pentru întreagaactivitate desfăşurată şi merite deosebite în promovarea artei şi culturiitimişene următoarelor personalităţi:

• Damian Oancea "“ actor
  • Rodica Giurgiu "“ muzicolog
  • Lucia Petroman "“ muzicolog
  • Tatiana Bădescu - muzeograf

De asemenea, va avealoc şi festivitatea Pro CulturaTimisiensis 2008 "“ certitudini, prin premierea tinerilor artişti:

·       ClaudiaEremia "“ actriţă

·       AlinaReus  - actriţă

·       RaduMiodrag Vulpe "“ actor

·       Daniela Török  "“ actriţă

·       Enikö Eder "“ actriţă

·       DianaBoboc "“ regizor

·       Doru Roman"“ solist percuţie

·       AlinaOndine Slimovschi "“ artist plastic

·       CiprianValcan "“ scriitor

·       LilianaLaichici "“ solistă vocală

Fiecare primeşte oplachetă, o diplomă de onoare şi 500 lei.