Comunicat de presa din 11.02.2009

Consiliul Judeţean Timiş

COMUNICAT DE PRESĂ

11 februarie 2009

Preşedintele Consiliului Judeţean Timiş, Constantin Ostaficiuc, în calitate de vicepreşedinte al Comitetului Regiunilor (CoR), dar şi de preşedinte al Delegaţiei României la acest for european, participă în perioada 11-12 februarie la sesiunea plenară a CoR şi la întâlnirea Biroului Partidului Popular European, care se desfăşoară la Bruxelles.

Cu prilejul sesiunii plenare, vor fi prezentate şi dezbătute aspecte vizând: autorităţile locale şi politicile de integrare, viziunea socială şi serviciile de interes general, ecologizarea sectorului transporturilor, coeziunea teritorială, revizuirea sistemului comunitar în domeniul managementului mediului şi auditului, asistenţa medicală transfrontalieră, etc.

Comitetul Regiunilor a fost înfiinţat în 1994 şi oferă un cadru de dialog unde reprezentanţii autorităţilor locale şi regionale dezbat problemele comune, în principal aspecte care vizează legislaţia europeană.

Comitetul Regiunilor este consultat de Comisia Europeană şi Consiliul Europei în acele probleme care au efect la nivel local şi regional şi care se referă la următoarele domenii: coeziune economică şi socială, reţeaua de infrastructură trans-europeană, sănătate, educaţie, cultură, politica pieţei muncii, politică socială, mediu, pregătire profesională şi transporturi.