30.03.2012

În cursul lunii martie  au fost evaluate proiectele depuse la al doilea apel de depunere din 2011, aferent Programului de Cooperare Transfrontalieră România – Serbia.
Au fost declarate câştigătoare trei proiecte în care Consiliul Judeţean Timiş şi Adetim  au calitate de partener sau aplicant, şi anume: Valorificarea potenţialului turistic transfrontalier, incluzând piste de cicloturism de-a lungul râului Bega, aval de Timişoara, Studiu privind valorificarea potenţialului turistic de-a lungul canalului Bega România-Serbia şi promovarea investiţiilor prioritare transfrontaliere comune şi Sprijinirea IMM-urilor  prin dezvoltarea unei infrastructuri e – business în judeţul Timiş şi districtul vecin din Serbia.
Valorificarea potenţialului turistic transfrontalier, incluzând piste de cicloturism de-a lungul râului Bega, aval de Timişoaraeste o aplicaţie înaintată de Administraţia Bazinală de Apă Banat, în calitate de partener principal al acestui proiect. Consiliul Judeţean Timiş va asigura o cofinanţare în valoare de 52.526,4 euro, precum şi prefinanţare necesară implementării proiectului în condiţiile rambursării ulterioare a acestora din programul IPA România-Serbia.
Bugetul total al proiectului este de 2.352.855 euro, din care partenerului transfrontalier  din Serbia îi revine suma de 246.295 Euro. Conform graficului de derulare al proiectului se estimează că pe parcursul anului 2012 proiectul are nevoie de o prefinanţare de maxim 50.000 euro, din bugetul Consiliului Judeţean Timiş.
Studiu privind valorificarea potenţialului turistic de-a lungul canalului Bega România-Serbia şi promovarea investiţiilor prioritare transfrontaliere comune este un proiect depus de Adetim şi are un buget total eligibil de 400.000 euro, din care costurile care revin CJT-Adetim sunt de 8.000 de euro.
Cel de-al treilea proiect, intitulatSprijinirea IMM-urilor  prin dezvoltarea unei infrastructuri e – business în judeţul Timiş şi districtul vecin din Serbia este o aplicaţie depusă de ADETIM, Consiliul Judeţean Timiş urmând să asigure o cofinanţare  locală de 2% a proiectului în valoare de 21.446 euro din totalul eligibil al bugetului proiectului de 1.072.310 euro.

Bastionul Theresia din Timişoara găzduieşte o serie de evenimente culturale, după cum urmează:
-         în organizarea Muzeului Banatului (locaţia: Galeria Theresia):în perioada 27 martie – 17 aprilie - Expoziţia de fotografii „Japonia renaşte după dezastru” şi în 21 aprilie - „Comunităţile locale în tranziţie”, seminar, organizat în colaborare cu Asociaţia culturală Pro Arta.
-         în organizarea Bibliotecii Judeţene Timiş (locaţia: corpul A şi corpul C): în  4 aprilie, ora 1200, corpul A - „Săptămâna fără televizor”, în cadrul proiectului CaféText, lecturi pentru copii; în 23 aprilie, ora 1200, corpul C- Inaugurarea Secţiei de Arte Deliu Petroiu, în noul spaţiu din corpul C; în 25 aprilie, ora 1800, corpul A - a doua ediţie a Cenaclului Literar Text; în27 aprilie, ora 1800, corpul A - happening culinar „Reţetele din patrimoniul B.J.T.”
-         în organizarea Teatrului „Merlin” Timişoara (locaţia: Sala Bastion): în
3 aprilie, orele: 9.00 – 12.00 – „De vorbă cu păpuşile” – la care participă copii de la  Grădiniţa 27 (grupa mare şi grupa pregătitoare); în 4 aprilie, orele 9.00 – 13.00– „De vorbă cu păpuşile” – la care participă copii de la  Grădiniţa 27 (grupa mare B); în 18 aprilie, la orele 10.00, 11.00 şi 17.00 – spectacolul Rikiki şi Rokoko (Fabule cu păpuşi); în 19 aprilie, orele 17.00, colocviul înregistrat „Copii de vorbă cu o personalitate din Timişoara”; în 20 aprilie, la orele 10.00, 12.00 şi 17.00 – spectacolul Rikiki şi Rokoko (Fabule cu păpuşi) şi în 26 aprilie, ora 17.00 - colocviul înregistrat „Copii de vorbă cu o personalitate din Timişoara”.