29.03.2011

Preşedintele Consiliului Judeţean Timiş, Constantin Ostaficiuc, va  fi prezent în perioada 30 martie-1 aprilie la Bruxelles, unde se vor desfăşura sesiunea plenară a Comitetului Regiunilor (CoR), şedinţele Biroului CoR şi Biroului Grupului EPP şi o întâlnire a Delegaţiei Naţionale a României.
În cadrul şedinţei Delegaţiei României la Comitetul Regiunilor vor avea loc discuţii privind revizuirea bugetului Uniunii Europene, discuţii la care va lua parte şi Reprezentantul Permanent al României pe lângă Uniunea Europeană, Excelenţa Sa Mihnea Ioan Motoc. De asemenea, vor fi abordate teme legate de stabilirea unei proceduri interne privind validarea propunerilor de amendamente şi desemnarea coordonatorilor politici din partea Delegaţiei pentru cele 6 comisii ale CoR, inaugurarea Grupului interregional în domeniul sănătăţii al CoR şi rolul autorităţilor locale şi regionale în procesul decizional, politic şi instituţional, referitor la Strategia Europa 2020.
Cu prilejul sesiunii plenare a Comitetului Regiunilor vor fi prezentate şi dezbătute aspecte vizând: cetăţenia europeană şi comunicarea descentralizată, contribuţia autorităţilor locale şi regionale la Strategia Europa 2020, Platforma europeană de combatere a sărăciei şi excluderii sociale, Politica de siguranţă rutieră 2011-2020, avize privind revizuirea bugetului Uniunii Europene, Fondul social european după 2013, etc.