28.04.2006

Sala Verde a Palatului Administrativ a găzduit astăzi şedinţa Consiliului de Coordonare al Centrului Regional de Formare Continuă pentru Administraţia Publică Locală Timişoara, şedinţă condusă de preşedintele CJT, Constantin Ostaficiuc.

Cu acest prilej, a fost aprobat raportul de activitate al Centrului pe perioada ianuarie-aprilie 2006, când au fost organizate 76 de programe de perfecţionare profesională, la care au participat 1.118 angajaţi din administraţia publică locală. Procentual, 65% dintre aceşti cursanţi sunt angajaţi ai administraţiei locale din Regiunea Vest (respectiv Timiş, Caraş-Severin, Arad şi Hunedoara), restul de 35% provenind din instituţii din alte judeţe.

Totodată, au fost aprobate rectificarea bugetului Centrului şi graficul programelor de perfecţionare profesională, care vor fi organizate în următoarea perioadă, până în luna iulie.

Preşedintele Consiliului Judeţean Timiş, Constantin Ostaficiuc a subliniat necesitatea elaborării unei strategii comune la nivelul judeţului şi chiar a Regiunii Vest, în domeniul pregătirii şi formării profesionale, printr-o colaborare între CJT, Centrul Regional Timişoara şi instituţiile de învăţământ universitar.

Marţi, 2 mai, de la ora 12.00, va avea loc conferinţa de presă săptămânală a CJT.