27.11.2006

Recent, Biroul de Cooperare Transfrontalieră România-Serbia, a comunicat Consiliului Judeţean Timiş faptul că a fost aprobată finanţarea şi că a fost demarată procedura de contractare pentru următoarele 3 proiecte:

- Reţea integrată de cooperare transfrontalieră pe frontiera România-Serbia, prin înfiinţarea/consolidarea agenţiilor judeţene de dezvoltare şi promovare economică - Phare CBC 2004 România-Serbia, cu un buget total de 90.660 euro, din care valoarea contribuţiei financiare externe este de 54.329 euro

- Reabilitarea DJ 593 Foeni-Giulvăz-Peciu Nou, segmentul Foeni-Punct Frontieră (4,4 km) - Phare CBC 2004 România-Serbia, cu un buget total de 884.654 euro, din care valoarea contribuţiei financiare externe este de 790.000 euro

- Cooperare între serviciile publice din judeţele Timiş şi Caraş-Severin şi cele din Serbia pentru stabilirea cadrului regional şi transfrontalier comun de prevenire şi intervenţie în caz de inundaţii -  Phare CBC 2004 România-Serbia, cu un buget total de 333.000 euro, din care valoarea contribuţiei financiare externe este de 300.000 euro.

Preşedintele CJT, Constantin Ostaficiuc va avea, în 29 noiembrie, de la ora 9.00, o întrevedere cu Ambasadorul Marii Britanii în România, Excelenţa sa Robin Barnett, care va veni însoţit de şeful Secţiei Dezvoltarea Comerţului, Andy Garth şi consilierul comercial Violeta Pătru.

Palatul Administrativ va găzdui, în 28 noiembrie, începând cu ora 12.00, Adunarea Generală a DKMT, ocazie cu care vor fi prezentate şi dezbătute proiectele aflate în derulare sau în stadiu de evaluare.

De asemenea, preşedintele CJT, Constantin Ostaficiuc va prezenta concluziile şedinţei comune a guvernelor României şi Ungariei. Pe ordinea de zi mai sunt incluse:

1. Rapoartele de activitate ale grupurilor de lucru, respectiv pentru turism, sănătate, cultură, pentru înfiinţarea Parcului Industrial de la Triplex Confinium, tineret şi cooperare între camerele de comerţ, industrie şi agricultură

2. Adoptarea bugetului Secretariatului DKMT

3. înfiinţarea unui birou comun de reprezentanţă la Bruxelles

Anterior acestei şedinţe, se va desfăşura Adunarea Generală a Asociaţilor, care are pe ordinea de zi: raportul preşedintelui Comisiei de Supraveghere, acceptarea demisiei unui membru al Comisiei de Supraveghere şi alegerea unui nou membru, informări privind proiectele euroregionale, prezentarea bugetului Societăţii de Utilitate Publică a  DKMT pe anul 2007.

Reprezentanţii mass-media sunt invitaţi să ia parte la şedinţa Adunării Generale a DKMT, iar de la ora 13.30, la o conferinţă de presă.