27.07.2005

Administraţia judeţeană a alocat, până în prezent, din fondul pentru echilibrarea bugetelor locale, circa 4,5 miliarde de lei vechi către primăriile localităţilor afectate de inundaţii şi ale celor care au găzduit sinistraţi.

Astfel, Consiliul Judeţean Timiş a repartizat bani următoarelor consilii locale:

Birda - 500 milioane lei vechi

Foeni "“ 1 miliard 100 de milioane lei vechi

Gătaia "“ 1 miliard de lei vechi

Uivar "“ 500 milioane lei vechi

Denta "“ 500 milioane lei vechi

Chevereşu Mare "“ 100 milioane lei vechi

Giulvăz "“ 150 milioane lei vechi

Jimbolia "“ 200 milioane lei vechi

Peciu Nou "“ 460 milioane lei vechi

Ca urmare a plenului CJT din 22 iulie, Serviciul Buget-venituri se ocupă de aducerea la cunoştinţa consiliilor locale municipale, orăşeneşti şi comunale a prevederilor hotărârii privind repartizarea unor sume defalcate din taxa pe valoarea adăugată şi impozitul pe venit pe anul 2005 (cheltuielile de personal la instituţiile de învăţământ preuniversitar de stat, susţinerea sistemului de protecţie a persoanelor cu handicap, ajutorul social şi ajutorul pentru încălzirea locuinţei, etc.).

Pe baza datelor comunicate de CJT, consiliile locale urmează să aprobe, prin hotărâre, rectificările de buget.