26.11.2012

În data de 28 noiembrie, cu începere de la ora 11.00, în Sala Multifuncţională a Palatului Administrativ va avea loc şedinţa festivă a Adunării Generale DKMT. Aceasta este ocazionată de împlinirea a 15 ani de existenţă a cooperării regionale Dunăre-Criş-Mureş-Tisa.
Au fost invitaţi foştii preşedinţi ai Euroregiunii, consulii generali ai Ungariei şi Serbiei la Timişoara, reprezentanţii consiliilor judeţene, camerelor de comerţ, asociaţiilor de tineret, universităţilor şi ai altor instituţii care au contribuit la dezvoltarea şi funcţionarea DKMT.
Programul Adunării Generale a Cooperării Regionale DKMT cuprinde următoarele puncte:

• 1. Cuvânt de bun venit
  • 2. Înmânarea premiilor de excelenţă ale DKMT, prezentarea proiectelor premiate
  • 3. Proiectele de dezvoltare ale celor trei companii naţionale de căi ferate privind reţeaua de căi ferate care trece prin Euroregiunea DKMT
  • 4. DKMT 2020 – revizuirea strategiei de dezvoltare a Euroregiunii DKMT
  • 5. Raport privind proiectele societăţii de utilitate publică a Euroregiunii DKMT
  • 6. Adoptarea bugetului Secretariatului DKMT

În jurul orei 13.00 va avea loc o conferinţă de presă.

La solicitarea Consiliului Judeţean Timiş şi a Primăriei Vrsac, adresată ministerelor administraţiei şi internelor din România şi Serbia, în perioada sărbătorilor de iarnă, va fi deschis punctul de trecere a frontierei Foeni (România) - Jasa Tomic (Serbia).

Deschiderea ocazională a acestui Punct de Trecere a Frontierei a  fost aprobată după cum urmează:

• 24 – 26 decembrie 2012
  • 31 decembrie 2012 – 2 ianuarie 2013
  • 6 -8 ianuarie 2013
  • 13-15 ianuarie 2013

- în orarul de funcţionare 08.30 – 16.30 (ora României).

CJT anunţă, în conformitate cu prevederile Legii nr. 52/2003, elaborarea proiectului de hotărâre pentru aprobarea taxelor judeţene pentru anul fiscal 2013.
Conform Legii 52/2003 privind transparenţa decizională în administraţia publică, proiectul de hotărâre a fost publicat pe site-ul Consiliului Judeţean.
Propunerile, sugestiile şi opiniile se vor depune la registratura generală a Consiliului Judeţean sau se vor transmite la site-ul www.cjtimis.ro, până la data de 2 decembrie, în atenţia d-nei Doina Adriana TĂRÎLĂ, responsabil pentru relaţia cu societatea civilă.
Proiectul de hotărâre poate fi accesat la: http://www.cjtimis.ro/hotarari.php?t=0&unid=2380408D13685822C2257ABF0030A948