26.11.2007

în data de 5 decembrie, de la ora 14.00, în Sala Mare a Palatului Administrativ, va avea loc festivitatea de decernare a  premiilor Pro Cultura Timisiensis 2007 - seniori.

Astfel, membrii Comisiei de selecţie au decis acordarea a  câte o diplomă de onoare, o plachetă şi 600 lei pentru întreaga activitate desfăşurată şi merite deosebite în promovarea artei şi culturii timişene următoarelor personalităţi:

• Nicolae Corneanu "“ scriitor
  • Şerban Foarţă "“ scriitor
  • Gheorghe Galetin  - etnografie şi cultură popularăâ
  • Maria Gornic "“ actriţă
  • Estero Istvan "“ scriitor
  • Alexandru Moisiuc "“ solist operă
  • Ildico Achimescu "“ critic teatral
  • Bodo Maria "“ pian
  • Pavel Petroman "“ psiholog
  • Ovidiu Giulvezan "“ muzicolog
  • Ioan Coriolan Gârboni "“ fagot
  • Ion Sulea Gorj "“ artist plastic
  • Irene Flamann Catalina "“ actriţă
  • Gheorghe Tohăneanu "“ lingvist
  • Ioan Munteanu - istoric

De asemenea, va avea loc şi festivitatea Pro Cultura Timisiensis 2007 "“ certitudini, prin premierea tinerilor artişti:

• Marius Cârnu "“ etnografie
  • Iosif Todea  - dirijor
  • Nada Stojici "“ artist plastic
  • Simona Vintilă "“ actriţă
  • Cristian Szekeres "“ actor
  • Magyari Etelka "“ actriţă
  • Călin Ionescu "“ actor

Fiecare primeşte o plachetă, o diplomă de onoare şi 300 lei.

De altfel, în luna decembrie va avea loc o serie de manifestări cofinanţate de Consiliul Judeţean Timiş, printre care:

- în 2 decembrie, la Foeni "“ Festivalul de cântece religioase şi colinde, "Cu noi este Dumnezeu", organizat în colaborare cu Mitropolia Banatului

• în 8 decembrie, de la ora 18.00, la Filarmonica din Timişoara, un spectacol de colinde
  • în 12 decembrie, de la ora 14.00, la Palatul Administrativ "“ Pro Juventute
  • în 14 decembrie, de la ora 14.00 "“ Premierea sportivilor din judeţul Timiş
  • în 20 secembrie, în holul de la etajul II al Palatului Administrativ "“ expoziţia artiştilor plastici ai Centrului de Cultură din Vârşeţ. De altfel, în date de 4 decembrie, artişti plastici ai Centrului de Cultură şi Artă al Judeţului Timiş, vor avea o expoziţie la Vârşeţ.

Muzeul Banatului din Timişoara sărbătoreşte 135 de ani de activitate muzeală în Banat, ocazie cu care în data de 27 noiembrie, cu începere de la ora 10.00, la Universitatea de Vest din Timişoara se va desfăşura o sesiune de comunicări. Manifestarea este organizată de Consiliul Judeţean Timiş şi Muzeul Banatului din Timişoara.

Consiliul Judeţean Timiş finanţează, prin "Agenda manifestărilor cultural-artistice, sportive şi de tineret", aferentă anului în curs, o serie de evenimente dedicate Zilei Naţionale.

La Timişoara, aniversarea Zilei naţionale de 1 Decembrie va fi sărbătorită în cadrul unor manifestări ample în Piaţa Victoriei, ocazie cu care vor avea loc spectacole după cum urmează:

Ora 15.00 "“ Fanfara Big Bang "“ Casa de Cultură a Municipiului Timişoara

Ora15.20 "“ corul Seminarului Teologic Ortodox din Timişoara, Liceul "Eftimie Murgu"

Ora 15.35 "“ Formaţia vocal instrumentală "Flores" a Palatului Copiilor din Timişoara

Ora 15.50 "“ Ansamblul folcloric al Palatului Copiilor din Timişoara

Ora 16.20 "“ Ansamblul Profesionist de Cântece şi Dansuri "Banatul" Timişoara

Ora16.50 "“ Ansamblul "Doina Timişului" al Casei Studenţilor Timişoara

Ora 17.15 "“ Ansamblul folcloric "Timişul" al Casei de Cultură a Municipiului Timişoara

Ora 19.00 "“ Formaţiile de muzică uşoară "Sanctuar" şi "Stakato" ale Casei de Cultură a Studenţilor din Timişoara.

Consiliul Judeţean Timiş, prin Direcţia pentru Administrarea Drumurilor şi Podurilor şi Direcţia de Urbanism au analizat posibilităţile de descărcare de pe autostradă, în zona Timişoara, prin 3 drumuri exprese, şi anume:

• din nodul Remetea- Continental
  • din nodul Giarmata pe DJ 691
  • de la km 40, de pe autostradă "“ legătura cu DN 69 "“ Calea Aradului, în zona Sânandrei

Licitaţiile de proiectare au fost câştigate, pentru primele două drumuri exprese menţionate, de către CONSILIER CONTRUCT SRL, iar pentru cel de-al treilea, de PATH ROUT SRL.