25.09.2006

Consiliul Judeţean Timiş va fi gazda şedinţei plenare a Comisiei B ARE - Coeziune Socială, Afaceri Sociale şi Sănătate Publică - care va avea loc în perioada 28-29 septembrie, la sediul CRAFT.  Cu acest prilej, în 28 septembrie se va desfăşura un seminar pe tema integrării sociale a persoanelor cu dizabilităţi, în cadrul căruia va fi prezentată situaţia şi politicile de integrare ale persoanelor cu dizabilităţi, oportunităţi de angajare, servicii sociale adaptate nevoilor specifice, etc.

în 29 septembrie sunt programate: sesiunea plenară a Comisiei B a Adunării Regiunilor Europei, în cadrul căreia vor fi nominalizaţi candidaţii pentru Prezidiul Comisiei B şi priorităţile şi planul de lucru pentru 2007 şi şedinţele Subcomitetului de afaceri sociale şi ale Subcomitetului pe probleme de sănătate.

Programul manifestării:

Joi, 28 septembrie 2006

09.00 Deschiderea seminarului Stig-Erik Westmark, Preşedintele Comisiei B ARE Constantin Ostaficiuc, Preşedintele Consiliului Judeţean Timiş

09.15 Persoanele cu dizabilităţi pot fi utile pentru culturile şi economiile regiunilor Gunta ANCHA, Forumul European pentru Dizabilităţi

10.00 Dezvoltarea de politici pentru integrarea persoanelor cu dizabilităţi în societăţile europene Angela GARABAGIU, Consiliul Europei

10.45 Pauză de cafea

11.00 Politici regionale pe probleme de dizabilităţi

Exemple de situaţii şi politici din regiunile membre ARE

- Laila ONU, Director, Fundaţia "Pentru Voi" Timiş (RO)

- Harriet Hedlund, Consilier Regional, Västerbotten (S)

- Patrick LARIBLE, Consilier Regional, Poitou-Charentes (F)

12.30 Pranz

13.30 Dezbateri (cu participarea celor care au avut prezentări în sesiunea din dimineaţa aceleiaşi zile)

1) Crearea oportunităţilor de angajare Claudio GIANETTONI, Preşedinte, Fundaţia DIAMANTE (CH)

2) Serviciile sociale ajustate la nevoile persoanelor cu dizabilităţi Asociaţia Europeană a Prestatorilor de Servicii pentru Persoanele cu Dizabilităţi

15.30 - 17.30 Prevenirea efectelor negative ale consumului de alcool - întâlnirea grupului de lucru

Vineri, 29 septembrie 2006

8.30 "“ 9.30 întâlnirea partenerilor reţelei ALIVE

Sesiunea plenară a Comisiei B

09.30 Deschidere şi bun venit din partea regiunii gazdă

I. Adoptarea proiectului de agendă

II. Adoptarea procesului verbal al celei mai recente întâlniri

III. Comisia B - alegeri pentru Prezidiu Stig-Erik WESTMARK, preşedintele Comisiei B, Västmanland (S)

IV. Informaţii privind activitatea Grupului Operativ pentru Restructurarea ARE Stig-Erik WESTMARK, preşedintele Comisiei B, Västmanland (S)

V. Priorităţile şi planul de activitate ale Comisiei B pe 2007

VI. Adunarea Generală ARE (I-le Baleare, 9-10 noiembrie 2006)

10.30-10.45 Pauză de cafea

Subcomisia afaceri sociale

VII. Servicii sociale de interes general

VIII. Informaţii  privind proiectul lansat de DAPHNE Prevenirea violenţelor în cadrul aceleiaşi familii Ulla HÖGLUND (Värmland, S)

IX. Informaţii privind grupul de lucru pe probleme de prevenire a efectelor consumului de alcool Tudor OLARIU (Timiş, RO) & Karin MERNELIUS (Jönköping, S)

Subcomisia servicii medicale-sistem de sănătate

X. Informaţii privind reţeaua ALIVE Sture ERIKSSON (Västerbotten, S)

XI. E-sănătate: o parte integrantă a politicilor de sănătate ale regiunilor Agneta GRANSTRÖM (Norrbotten, S)

XII. Data şi locul  următoarei întâlniri a Comisiei Béla PÖRÖS (Baranya, H)

XIII. Diverse

15.30 închiderea lucrărilor

Tot în 28 septembrie, de la ora 12.00, în Sala Verde a Palatului Administrativ, va avea loc semnarea protocolului de colaborare între Regiunea franceză Alsacia şi judeţele Arad, Caraş-Severin, Hunedoara şi Timiş.

Semnatarii acestui protocol vor fi preşedintele Consiliului regional Alsacia - Adrien Zeller şi liderii consiliilor judeţene Arad - Iosif Matula, Caraş-Severin - Sorin Frunzăverde, Hunedoara - Mircea Ioan Moloţ şi Timiş - Constantin Ostaficiuc.

Cooperarea vizează, în principal, următoarele domenii: colaborarea instituţională, promovarea reciprocă, educaţia, formarea profesională şi cercetarea ştiinţifică, protecţia mediului şi cooperarea economică şi culturală.

Semnarea protocolului va fi urmată de o declaraţie de presă.

Departamentul de Medicină Preventivă al Direcţiei de Sănătate Publică Timiş a remis, recent, Consiliului Judeţean Timiş, un material cu situaţia autorizărilor la unităţile de învăţământ preuniversitar (grădiniţe şi şcoli) din judeţul Timiş.

Astfel, toate unităţile de învăţământ preuniversitar din mediul urban "“ 233 de şcoli şi grădiniţe "“ sunt autorizate. în mediul rural, sunt 315 unităţi de învăţământ preuniversitar autorizate şi 186 "“ neautorizate.

Din acestea, conform precizărilor Departamentului de Medicină Preventivă, 20 se pot autoriza, iar 6 sunt cuprinse în programe de reparaţii.

Principalele deficienţe constatate vizează: alimentarea cu apă şi instalaţiile sanitare