25.05.2007

Preşedintele CJT Constantin Ostaficiuc a primit astăzi vizita unei delegaţii din Estonia, formată din primari, reprezentanţi ai Asociaţiei Municipalităţilor şi ai Uniunii Asociaţiilor Autorităţilor Locale.

Intalnire Delegatie Estonia 25.05.2007

La întrevedere, desfăşurată în Sala de Consiliu a Palatului Administrativ, au mai participat consilierul judeţean Ioan Nasleu, primarii oraşelor Gătaia, Recaş, Jimbolia, Ciacova, viceprimarii localităţilor timişene Sânnicolau Mare şi Buziaş şi directorul ADETIM, Sergiu Bălaşa.

Preşedintele CJT le-a făcut oaspeţilor o scurtă prezentare a Timişului şi a menţionat relaţiile de colaborare stabilite cu diferite regiuni din Franţa, Germania, Italia, dar şi cooperarea în cadrul Euroregiunii Dunăre-Criş-Mureş-Tisa. în acest context, Constantin Ostaficiuc a avansat propunerea de iniţiere a unui acord de parteneriat între Timiş şi o regiune din Estonia.

"Dorim să accelerăm ritmul de dezvoltare al judeţului şi, având în vedere faptul că Estonia este ţară membră a Uniunii Europene din 2004, cred că experienţa dvs. în atragerea fondurilor comunitare ar fi benefică Timişului", a  mai spus preşedintele CJT.

Intalnire Delegatie Estonia 25.05.2007

Şeful delegaţiei din Estonia, Toomas Valimae (preşedintele Uniunii Asociaţiilor Autorităţilor Locale) a prezentat informaţii privind dezvoltarea economică şi organizarea administrativă.

Pe parcursul zilei de astăzi vor continua discuţiile între membrii delegaţiei estoniene, primarii localităţilor timişene şi ADETIM pentru identificarea posibilităţilor concrete de cooperare.