24.11.2005

Consiliul Judeţean Timiş va organiza, în data de 25 noiembrie, începând cu ora 10.00, în Sala Verde, cel de-al IV-lea workshop în cadrul proiectului "Gestionarea fondurilor locale prin management financiar pe bază de programe şi proiecte", proiect aprobat pentru finanţare în cadrul programului "Fondul de modernizare al administraţiei publice locale".

La întâlnire au fost invitaţi să participe reprezentanţii celor 10 primării partenere în proiect, consultanţii şi echipa de proiect.

Respectivul proiect este finanţat de Uniunea Europeană prin programul Phare 2002, cu suma de 20.000 euro, are o durată de 12 luni - începând cu luna februarie a acestui an - şi se adresează, în principal, CJT şi primăriilor judeţului Timiş.

Prin derularea acestui proiect se urmăreşte:

• dezvoltarea şi implementarea, la nivelul administraţiei publice judeţene şi locale din Timiş, a unui program pilot de gestionare a fondurilor locale, prin management financiar pe bază de programe şi proiecte, în contextul aplicării conceptelor de descentralizare şi autonomie locală
  • perfecţionarea profesională a funcţionarilor publici, promotorilor locali şi aleşilor locali în aspecte vizând mecanismele şi procedurile de gestionare a fondurilor

în cadrul activităţilor proiectului, a fost planificată organizarea a 4 workshop-uri, cu scopul elaborării conceptului de management financiar la nivelul CJT şi al comunităţilor locale.

Rezultatele estimate ale proiectului sunt: instruirea peste 100 de funţionari publici şi promotori locali, elaborarea conceptului de management financiar la nivel judeţean şi local şi derularea, la nivelul a 10 primării, a programului pilot de implementare informatică a conceptului în judeţul Timiş.

Astăzi, membrii Comisiei pentru cultură, învăţământ, tineret şi sport au o şedinţă la sediul Primăriei Ghilad, pentru analizarea acţiunilor derulate prin "Agenda manifestărilor cultural-artistice, sportive şi de tineret", aferentă anului curent.

Tot astăzi, de la ora 13.00, se desfăşoară şedinţa Comisiei pentru relaţii şi cooperare interregională, în cadrul căreia se va discuta despre Programul Eurodyssee şi despre proiectul euroregional care are ca scop organizarea de expoziţii şi conferinţe de specialitate, adresate întreprinderilor mici şi mijlocii din judeţele Timiş, Arad, Bekes şi Csongrad, sectoarele vizate fiind agricultură, industrie alimentară şi siguranţa alimentelor, politici de securitate, sănătate, turism, informatică.