24.10.2012

La 1 octombrie 2012 s-a împlinit un an de zile de la lansarea oficială a Proiectului pilot Livezile prin care echipa implicată s-a angajat să prezinte o parte din teritoriul extravilan al Unităţii Administrativ Teritoriale Livezile pentru care s-au întocmit planurile parcelare reglementate de Ordinul 634/2006 modificat, privind conţinutul, modul de întocmire şi recepţie a documentaţiilor cadastrale în vederea  înscrierii în cartea funciară.
Centrul de Perfecţionare, Instruire şi Formare a Specialiştilor în Cadastru Agricol „PIFCA” Timişoara, Consiliul Judeţean Timiş, prin Comisia pentru Relaţii şi Cooperare Internă şi  Externă, Instituţia Prefectului Judeţului Timiş, Universitatea de Ştiinţe Agricole şi Medicină Veterinară a Banatului Timişoara, Universitatea „Politehnica” din Timişoara, Oficiul de Cadastru şi Publicitate Imobiliară Timiş, Primăria comunei Livezile, OSPA Timişoara, AEF România, firmele GEOTOP SRL şi OTNIEL SRL, organizează masa rotundă ”Rolul cadastrului şi publicităţii imobiliare în România”. Acest eveniment are loc în cadrul proiectuluiCadastrul şi rolul acestuia în economia de piaţă, cu aplicabilitate în domeniul administraţiei publice locale, care va avea loc în data de 26 octombrie, cu începere de la ora 9.00, în Aula Magna din cadrul Universităţii de Ştiinţe Agricole şi Medicină Veterinară a Banatului Timişoara. Dezbaterea va avea ca temă Bazele de date de tip spaţial fundamentul unei administraţii moderne şi performante” privind prezentarea proiectului pilot Livezile.
Programul mesei rotunde:
  800 – 900 – Înscrierea participanţilor

900 – 930 – Deschiderea oficială
            - Cuvântul Rectorului USAMVB
            - Instituţia Prefectului Timiş
            - Reprezentantul Consiliului Judeţean Timiş
            - Invitaţi din partea autorităţilor centrale

930 – 940 - Pauză

940 – 1400 -  Prezentarea proiectului pilot Livezile

Echipa de proiect: Centrul „PIFCA” Timişoara, Primar, Comisia locală comuna
Livezile, Comisia judeţeană Timiş, OCPI Timiş, Consiliul Judeţean Timiş, firma
OTNIEL SRL, firma GEOTOP SRL, OSPA Timişoara, USAMVB Timişoara;
  940 – 1020    Prezentarea rezultatelor   Dr. ing. Mihai RACOVICEAN- iniţiator şi director proiect
1020 – 1040                                               Ştefan VARGA - Primar  comuna Livezile
1040 – 1100                                                Prof. univ. dr. ing. Dorin  ŢĂRĂU - Director OSPA Timişoara
1100 – 1120                                              Ing. Horaţiu MOLDOVAN - Director OCPI Timiş