24.04.2007

Preşedintele Consiliului Judeţean Timiş, Constantin Ostaficiuc, a  primit astăzi vizita unei delegaţii reprezentând Parlamentul Republicii Serbia, formată din deputaţii Nenad Konstantinovic şi Vladimir Filipovic.

Delegatie reprezentanti Parlament Serbia

La această întâlnire, desfăşurată în Sala Verde a Palatului Administrativ, au mai luat parte consulul general al Serbiei la Timişoara, Dragomir Radenkovic, preşedintele Comisiei pentru relaţii şi cooperare interregională a CJT, Ionel Tuţac şi consilierul judeţean Bogdan Ghelbere.

Cu ocazia întrevederii, Constantin Ostaficiuc a subliniat colaborarea foarte bună între CJT şi Consulatul Serbiei la Timişoara, dar şi parteneriatul cu Voivodina, în contextul Euroregiunii Dunăre-Criş-Mureş-Tisa.

Preşedintele CJT a făcut o scurtă prezentare a judeţului Timiş şi a amintit proiectul de realizare, din fonduri ale Uniunii Europene,  a unui Punct de Trecere a Frontierei între România şi Serbia, la Foeni şi a drumurilor de acces necesare.

în cadrul întrevederii, s-a mai discutat despre colaborarea transfrontalieră, problema vizelor, minorităţile etnice şi integrarea europeană.

Casa Europei "EUROLINK", în parteneriat cu Consiliul Judeţean Timiş, Instituţia Prefectului Judeţului Timiş, CCIAT, ANIMMC şi Agenţia de Dezvoltare Regională Vest şi cu sprijinul Reţelei Regionale de Consultanţi şi Experţi în Fonduri Europene şi ai altor parteneri, organizează, în perioada 26-28 aprilie, la Centrul de Afaceri al CCIAT din Timişoara, evenimentul intitulat "Salonul Regional al Proiectelor cu Fonduri Europene"

Acţiunea vizează stimularea elaborării proiectelor de către comunităţile locale şi întreprinderile mici şi mijlocii printr-o Bursă a ideilor de proiecte şi runde de consiliere/networking, cu consultare publică asupra procesului de absorbţie, prezentări ale furnizorilor de bunuri şi servicii specializate (bănci, instituţii financiare, agenţii de consultanţă etc.) şi formarea adecvată a echipelor de implementare şi a experţilor / consultanţilor apţi să asigure asistenţa tehnică şi juridică beneficiarilor de proiecte.

Informaţii suplimentare pot fi obţinute accesând: www.StructuralFunds.ro.