Comunicat de presa (2) din 16.02.2009

COMUNICAT DE PRESĂ

-2-

16 februarie 2009

Mâine sunt programate să se desfăşoare şedinţele a două dintre comisiile de specialitate ale administraţiei judeţene. Astfel, de la ora 13.00 se va întruni în şedinţă Comisia de urbanism, amenajarea teritoriului, lucrări publice şi protecţia mediului, cu următoarea ordine de zi:

1.                              Prezentarea rapoartelor de activitate pe anul 2008 ale Direcţiei pentru Administrarea Drumurilor şi Podurilor Timiş şi ADETIM

2.                              Raport şi proiect de hotărâre privind aprobarea implementării proiectului „SHIFT- Aprobarea strategică a transportului intermodal de mărfuri în Europa de Sud-Est” şi includerea  în bugetul pe 2009 a sumelor necesare

3.                              Raport şi proiect de hotărâre privind propunerea de însuşire a modificărilor şi completărilor  la inventarul bunurilor care aparţin domeniului public al judeţului Timiş

4.                              Raport şi proiect de hotărâre privind necesitatea suplimentării cofinanţării proiectului „Centru intermodal regional de transport marfă Timişoara”

5.                              Raport şi proiect de hotărâre privind aprobarea realizării unui Studiu de Fezabilitate pentru promovarea şi realizarea „Parcului Tehnologic pentru energie Alternativă Timişoara”.

De la ora 14.00 se vor întruni în şedinţă consilierii judeţeni din Comisia economică pentru analiza proiectelor de hotărâre care vizează:

-         modificarea Normativelor de dotare cu autovehicule şi consumul lunar de carburanţi pentru unele servicii şi instituţii publice finanţate din bugetul judeţului Timiş

-         aprobarea implementării proiectului „Gender 4 Growth” şi includerea lui în bugetul CJT pe 2009 a sumelor necesare

-         închirierea unui spaţiu din imobilul situat în Str. Cluj, nr.14 Timişoara

-         aprobarea implementării proiectului „SHIFT- Aprobarea strategică a transportului intermodal de mărfuri în Europa de Sud-Est” şi includerea  în bugetul pe 2009 a sumelor necesare

-         propunerea de însuşire a modificărilor şi completărilor  la inventarul bunurilor care aparţin domeniului public al judeţului Timiş

-         necesitatea suplimentării cofinanţării proiectului „Centru intermodal regional de transport marfă Timişoara”

-         aprobarea realizării unui Studiu de Fezabilitate pentru promovarea şi realizarea „Parcului Tehnologic pentru energie Alternativă Timişoara”

-         transformarea unor posturi din Statul de funcţii al aparatului de specialitate al Consiliului Judeţean Timiş.

Consilierul judeţean Nicolae-Florin Bitea susţine, începând din această săptămână, audienţe cu cetăţenii din Timiş în fiecare zi de miercuri, între orele 10.00-12.00, la sediul Palatului Administrativ, Biroul Consilierilor, Sala 309.