17.05.2011

În fiecare an la Triplex Confinium au loc în luna mai tradiţionalele manifestări euroregionale. De aceea, în 28 şi 29 mai, vor fi deschise graniţele  între 10.00-18.00 (ora României).
În 28 mai urmează să aibă loc, la ora 10.00, întâlnirea la borna de la Triplex Confinium, urmată deCrosul transfrontalier, la care vor lua parte 60 de copii din localităţile de graniţă din Serbia, Ungaria şi România. La ora 12.00 (ora României) se va desfăşura, la Szeged Adunarea Generală a Euroregiunii Dunăre-Criş-Mureş-Tisa. Atât în 28, cât şi în 29 mai vor mai avea loc manifestări culturale şi sportive în Beba Veche, Majdan Rabe şi Kubekhaza.

Ieri, de la ora 10.00 s-a desfăşurat şedinţa Comisiei pentru sănătate şi protecţie socială, ocazie cu care au fost avizate proiectele de hotărâre privind însuşirea apartenenţei la domeniul public al judeţului Timiş a unor bunuri de interes judeţean, privind modificarea normativului privind dotarea cu autovehicule şi consumul lunar de carburanţi pentru DGASPC Timiş şi CŞEI Recaş şi privind propunerea de aprobare a încheierii Protocolului de colaborare cu Mitropolia Banatului – Arhiepiscopia Ortodoxă Română a Timişoarei.

Tot ieri, de la ora 13.00, în cadrul şedinţei Comisiei pentru relaţii şi cooperare internă şi externă, consilierii judeţeni au analizat proiectul de hotărâre privind propunerea de aprobare a proiectului de investiţie „BE NATURE – Îmbunătăţirea managementului Siturilor Natura 2000”.

De asemenea, ieri, de la ora 14.00 a avut loc şedinţa Comisiei de urbanism, amenajarea teritoriului, lucrări publice şi protecţia mediului, cu următoarea ordine de zi:
1.                              Raport şi proiect de hotărâre privind propunerea  de modificare a inventarului bunurilor care aparţin domeniului public al judeţului Timiş
2.                              Raport şi proiect de hotărâre privind însuşirea apartenenţei la domeniul public al judeţului Timiş a unor bunuri de interes judeţean
3.                              Raport şi proiect de hotărâre privind propunerea dării în folosinţă gratuită a unor spaţii din Palatul Administrativ
4.                              Raport şi proiect de hotărâre privind propunerea de aprobare a proiectului de investiţie „BE NATURE – Îmbunătăţirea managementului Siturilor Natura 2000”
5.                              Raport şi proiect de hotărâre privind propunerea de aprobare a variantei de traseu a căii majore rutiere, potrivit proiectului „Studiu de Prefezabilitate Cale majoră rutieră în perspectiva descărcării circulaţiei de pe autostradă din nordul rutier KM 40-41 spre municipiul Timişoara prin DN 69”
6.                              Raport şi proiect de hotărâre privind propunerea de aprobare a încheierii Protocolului de colaborare cu Mitropolia Banatului – Arhiepiscopia Ortodoxă Română a Timişoarei
7.                              Raport  şi proiect de hotărâre privind propunerea de modificare a Hotărârii C.J.Timiş nr.35/2006
8.                              Raport  şi proiect de hotărâre privind rectificarea bugetului propriu al judeţului Timiş pe 2011 şi a bugetelor rectificate ale unor instituţii şi servicii publice.
9.                              Diverse.