17.01.2011

Mâine, de la ora 14.00 sunt programate să se desfăşoare şedinţele a trei comisii de specialitate. Consilierii judeţeni ai Comisiei de urbanism, amenajarea teritoriului şi lucrări publice vor analiza proiectele de hotărâre privind repartizarea  unor sume defalcate din cota de 22% din impozitul pe venit pentru susţinerea programelor de dezvoltare locală, respectiv a proiectelor de infrastructură care necesită cofinanţare locală pe anul 2010; rectificarea bugetului propriu al judeţului Timiş pe anul 2010, propunerea de prelungire a valabilităţii „ Programului de transport judeţean de persoane prin curse regulate pentru perioada 01.07.2008-30.06.2011” până la data de 30.04.2013 şi de aprobare a modificării şi completării acestuia şi propunerea de aprobare a ocupării zonei Drumului Judeţean 691 de către SC „SEE EXCLUSIVE DEVELOPMENT” SRL Bucureşti.

Pe ordinea de zi a şedinţei Comisiei economice sunt incluse următoarele proiecte de hotărâre:
1.                              Raport şi proiect de hotărâre privind aprobarea contribuţiei financiare a Consiliului Judeţean Timiş la Fondul de Dezvoltare Regională al Regiunii Vest şi la funcţionarea Birourilor Regionale de Cooperare Transfrontalieră Timişoara şi Oradea pentru anul 2011
2.                              Raport privind repartizarea  unor sume defalcate din cota de 22% din impozitul pe venit pentru susţinerea programelor de dezvoltare locală, respectiv a proiectelor de infrastructură care necesită cofinanţare locală pe anul 2010
3.                              Raport privind rectificarea bugetului propriu al judeţului Timiş pe anul 2010
4.                              Raport şi proiect de hotărâre privind propunerea de aprobare a implementării proiectului „ Model de consiliere centrat pe consilierea şi educarea carierei elevilor”

Consilierii judeţeni din Comisia pentru cultură, învăţământ, tineret şi sport vor dezbate proiectele de hotărâre vizând rectificarea bugetului propriu al judeţului Timiş pe anul 2010, propunerea de aprobare a implementării proiectului „Model de consiliere centrat pe consilierea şi educarea carierei elevilor”şi propunerea de aprobare a rezultatului evaluării finale a performanţelor manageriale ale managerului Centrului de Cultură şi Artă al judeţului Timiş şi stabilirea managerului interimar al instituţiei.