15.12.2004

în 16 decembrie, începând cu ora 16.00, la sediul Palatului Administrativ se va desfasura manifestarea de premiere a sportivilor din Timis.

Astfel, CJT va acorda premii în bani, cupe si diplome urmatorilor sportivi:

La categoria Sporturi olimpice - 57.500.000 lei

Ioan Palcea - navomodelism "“ CSM Timisoara

Sabina Foisor "“ sah "“ CSS 1 Timisoara

Laszlo Bede "“ karate "“ UTK Timisoara

în cadrul Galei sportului timisean vor fi premiati: gimnastul Dan Potra si antrenorul sau, Ioan Boici, fiecare cu câte 40 de milioane de lei.

De asemenea, vor primi mentiuni si câte 1.500.000 lei: Alin Berescu (sah "“ CS AEM Luxten Timisoara), Levente Revesz (natatie -CSS-CSM Timisoara), Cristian Gazdac (canotaj-CS Bega Timisoara), Olivia Costache (canotaj-CS Bega Timisoara), Cosmin Velea (gimnastica "“ CSS Timisoara), Andreea Span (gimnastica CSS Timisoara), Valentin Cimpoieru ( lupte "“ CSS Lugoj), Ramona Popovici (atletism "“ CSU Timisoara), Mirabela Calugareanu (box "“ CSM Timisoara) si Eugenia Untaru (canotaj "“ CSS Bega Timisoara).

Suma totala alocata de CJT este de 210 milioane lei. La sediul Palatului Administrativ s-a desfasurat astazi o întâlnire a membrilor Comisiei pentru relatii si cooperare interregionala cu Milos Uscebrka - consulul general al Serbiei si Muntenegrului la Timisoara, Predrag Grgic - secretarul regional al Provinciei Autonome Voivodina si Vida Kacanski - seful Serviciului de Relatii Externe al Consiliului din Voidodina.

Cu acest prilej, s-a discutat despre relatiile de colaborare dintre cele doua regiuni, punându-se accent pe necesitatea intensificarii schimburilor economice, prin cooperarea între camerele de comert sau organizarea de târguri si expozitii.

în ceea ce priveste domeniul cultural, s-a propus continuarea actiunilor traditionale, precum Caravana DKMT, sau colaborarea între teatrul de papusi din Timisoara si Novi Sad.

De asemenea, s-a subliniat necesitatea întocmirii, în comun, a unor cereri de finantare pe Programul de vecinatate România -Serbia si Muntenegru, care urmeaza sa fie lansat în viitorul apropiat.