15.03.2011

Astăzi au loc şedinţele a trei din comisiile de specialitate ale administraţiei judeţene. Astfel, de la ora 9.00 s-a desfăşurat şedinţa Comisiei pentru administraţie publică locală, cu următoarea ordine de zi:
1.                  Raport şi proiect de hotărâre privind aprobarea „Proiectului pilot de implementare a sistemului de învăţământ alternativ Step by Step  la clasele V-VIII”
2.                  Raport şi proiect de hotărâre privind aprobarea Regulamentului de implicare a publicului în elaborarea sau revizuirea planurilor de amenajare a teritoriului iniţiate sau aflate în competenţa de aprobare a CJ Timiş
3.                  Raport şi proiect de hotărâre privind propunerile de stabilire a preţurilor medii ale unor produse agricole pentru anul fiscal 2010
4.                  Raport şi proiect de hotărâre privind propunerea de încheiere a unui Protocol de colaborare cu Asociaţia Partida Romilor „Pro-Europa” – Centrul judeţean Timiş
5.                  Raport privind desemnarea membrilor comisiei de evaluare şi a comisiei de soluţionare a contestaţiilor pentru evaluarea anuală a performanţelor manageriale ale managerilor Muzeului Banatului Timişoara şi Muzeului de Artă Timişoara
6.                  Raport privind propunerea de modificare a componenţei comisiei de concurs la concursul de proiecte de management pentru ocuparea postului de manager la Teatrul pentru Copii şi Tineret „Merlin” Timişoara
7.                  Raport şi proiect de hotărâre privind propunerea de modificare a Planului de ocupare a funcţiilor publice pe anul 2011 al aparatului de specialitate a CJ Timiş
8.                  Raport şi proiect de hotărâre privind propunerea de modificare a anexei la Hotărârea CJ Timiş nr. 117/2010 privind aprobarea obiectivelor de interes judeţean la care se execută paza prin Direcţia de Prestări Servicii Timiş
9.                  Raport şi proiect de hotărâre privind propunerea dării în administrare a unor spaţii din imobilul” Bastionul Theresia” către Muzeul Banatului Timişoara
10.              Raport şi proiect de hotărâre privind propunerea de aprobare a studiului de oportunitate şi a concesionării imobilului situat în municipiul Lugoj, str. Banatului nr. 8 A
11.              Raport şi proiect de hotărâre privind propunerea de modificare a unor prevederi ale Actului constitutiv al „ Asociaţiei pentru Managementul Energiei Timiş”
12.              Raport şi proiect de hotărâre privind propunerea de aprobare a „Regulamentului de exploatare şi întreţinere a spaţiilor din Bastionul Theresia”
13.              Raport şi proiect de hotărâre privind aprobarea rezultatului concursului de proiecte de management, a proiectului de management câştigător, a duratei contractului de management, precum şi numirea domnului Creţu Tudor pe funcţia de manager al Bibliotecii Judeţene.

De la ora 14.00, Comisia economică va analiza proiectele de hotărâre vizând aprobarea „Proiectului pilot de implementare a sistemului de învăţământ alternativ Step by Step la clasele V-VIII”, aprobarea contului de încheiere a exerciţiului bugetar pentru bugetul propriu al judeţului Timiş şi a situaţiilor financiare pe anul 2010, propunerile de stabilire a preţurilor medii ale unor produse agricole pentru anul fiscal 2010, aprobarea implementării proiectului „Împreună construim o şcoala pentru fiecare”, modificarea şi completarea anexei la Hotărârea CJT nr. 105/2010 privind aprobarea taxelor judeţene pentru anul fiscal 2011 şi propunerea de modificare a Planului de ocupare a funcţiilor publice pe anul 2011 al aparatului de specialitate a CJ Timiş şi rapoartele de activitate pe 2010 ale Agenţiei de Dezvoltare Economico - Socială Timiş şi Direcţiei de Prestări Servicii Timiş.

Şi consilierii judeţeni din Comisia pentru cultură, învăţământ, tineret şi sport se vor întruni în şedinţă de la ora 14.00 pentru dezbaterea proiectelor de hotărâre privind aprobarea „Proiectului pilot de implementare a sistemului de învăţământ alternativ Step by Step  la clasele V-VIII”, propunerea dării în folosinţă gratuită a unui imobil din domeniul public al judeţului Timiş către Muzeul Banatului Timişoara, propunerea dării în administrare a unor spaţii din imobilul” Bastionul Theresia” către Muzeul Banatului Timişoara, aprobarea rezultatului concursului de proiecte de management, a proiectului de management câştigător, a duratei contractului de management, precum şi numirea domnului Creţu Tudor pe funcţia de manager al Bibliotecii Judeţene, aprobarea implementării proiectului „Împreună construim o şcoală pentru fiecare”, modificarea şi completarea anexei la Hotărârea CJT nr. 105/2010 privind aprobarea taxelor judeţene pentru anul fiscal 2011 şi propunerea de aprobare a studiului de oportunitate şi a concesionării imobilului situat în municipiul Lugoj, str. Banatului nr. 8 A. Tot cu acest prilej vor fi prezentate rapoartele de activitate pe anul 2010 ale instituţiilor de cultură din subordinea administrativă a CJ Timiş.

Comisia pentru sănătate şi protecţie socială are programată şedinţă în 16 martie, de la ora 14.00, consilierilor judeţeni urmând să le fie prezentat raportul de activitate pe anul 2010 al Direcţiei Generale de Asistenţă Socială şi Protecţia Copilului Timiş.