14.04.2005

Presedintele Consiliului Judetean Timis, Constantin Ostaficiuc, va participa luni, 18 aprilie la Adunarea Generala a Uniunii Nationale a Consiliilor Judetene din România (UNCJR), care va avea loc la Snagov.

Au fost invitati sa participe reprezentanti ai Guvernului, raportorul Comitetului Regiunilor pentru România, Lars Abel, presedinti ai unor asociatii de autoritati locale si ai unor asociatii profesionale din România.

Pe ordinea de zi a sedintei sunt incluse urmatoarele puncte:

• raportul de activitate al UNCJR pe 2004 si programul de activitati pe ntru 2005
  • proiectul de Regulament de organizare si functionare al Consiliului Director si al comisiilor de lucru ale UNCJR
  • Agenda legislativa pentru anul 2005, cu prioritate în domeniul descentralizarii administratiei publice locale, în conformitate cu Strategia UNCJR pe perioada 2004-2008
  • repartizarea Agendei legislative pe comisiile de lucru
  • influentele aplicarii cotei unice de impozitare asupra bugetelor locale
  • analiza modului de lucru în cadrul Comitetului Interministerial pentru Administratia Publica
  • informari privind situatia financiara a UNCJT la 31 decembrie 2004 si restantele la plata cotizatiei la 30 martie 2005
  • informari privind activitatea desfasurata în 2004 de reprezentantii UNCJR la Congresul Puterilor Locale si Regionale din Europa, Adunarea Regiunilor Europene si la Comitetul Regiunilor si privind participarea reprezentantului UNCJR la "Forumul colectivitatilor teritoriale franceze si ale noilor state membre" (24-27 noiembrie 2004) si la seminarul "Zilele parteneriatelor franco-române" (11-12 februarie 2005)
  • revocarea cenzorului si numirea unui nou cenzor
  • discutarea si aprobarea documentului de pozitie al UNCJR referitor la aderarea României la Uniunea Europeana, care va fi înaintat Guvernului României si Comitetului Regiunilor din cadrul UE
  • lansarea oficiala a noului site al UNCJR
  • informare privind Biroul de re prezentare al UNCJR de la Bruxelles
  • propuneri cu privire la modificarea si/sau completarea unor acte normative vizând administratia publica locala
  • prezentarea proiectelor ANIAP (Asociatia Nationala a Informaticienilor din Administratia Publica) pentru anul 2005
  • prezentarea RETIS (Reteaua Transregionala Europeana pentru Incluziune Sociala) si aprobarea demararii procedurilor necesare pentru ca UNCJR sa devina membru observator în cadrul acestei retele
  • prezentarea CEMR (Consiliul Municipalitatilor si Regiunilor din Europa) si aprobarea demararii procedurilor necesare pentru ca UNCJR sa devina membru al acestei structuri
  • diverse.

începând de astazi, pâna sâmbata, 16 aprilie, se desfasoara, în organizarea Consiliului Judetean Timis, Colegiului National de Arta "Ion Vidu" si Inspectoratului Scolar Judetean Timis, concursul euroregional "Alma Cornea Ionescu" - pian, vioara si percutie.

Manifestarea este la a III-a editie si are loc la Colegiul National de Arta "Ion Vidu", cu începere de la ora 13.00. Vor participa elevi din învatamântul preuniversitar din judetele care fac parte din Euroregiunea DKMT. Consiliul Judetean Timis a alocat, prin "Agenda manifestarilor cultural-artistice, sportive si de tineret", aferenta acestui an, 66 milioane de lei.