13.09.2007

în 17 septembrie, se întrunesc în şedinţă consilierii judeţeni din Comisia pentru sănătate şi protecţie socială, pentru analiza proiectului de hotărâre privind rectificarea bugetului propriu al judeţului Timiş şi a bugetelor rectificate ale unor instituţii şi servicii publice pe anul 2007.

Pentru data de 18 septembrie, sunt programate şedinţele a 3 dintre comisiile de specialitate ale administraţiei judeţene. Astfel, de la ora 10.00, se va desfăşura şedinţa Comisiei pentru administraţie publică locală, pentru discutarea proiectelor de hotărâre privind modificarea şi completarea componenţei Comandamentului Antiepizootic Judeţean Timiş şi privind propunerea de prelungire a contractului de închiriere încheiat cu SC "Ambra Service" SRL.

Comisia de urbanism, amenajarea teritoriului, lucrări publice şi protecţia mediului are programată şedinţă tot în 18 septembrie, de la ora 13.00, pentru analiza următoarelor materiale:

1. Raport şi proiect de hotărâre privind repartizarea unor sume din cota de 22% din impozitul pe venit (pe criteriul 4) pe consilii locale pentru programe de dezvoltare locală şi  proiecte de infrastructură pe anul 2007
  2. Raport şi proiect de hotărâre privind rectificarea bugetului propriu al judeţului Timiş şi a bugetelor rectificate ale unor instituţii şi servicii publice pe anul 2007.

De la ora 14.00, se va întruni în şedinţă Comisia economică, cu următoarea ordine de zi:

3. Raport şi proiect de hotărâre privind aprobarea promovării proiectului  "Valorificarea potenţialului turistic local, judeţean şi transfrontalier" în cadrul Programului de Vecinătate România şi Serbia, PHARE CBC
  4. Raport  şi proiect de hotărâre privind aprobarea prelungirii unor contracte de închiriere ale Parcului Tehnologic şi Industrial Timişoara
  5. Raport şi proiect de hotărâre privind propunerea de modificare şi completare a contractului de asociere între CJT şi CL al comunei Săcălaz, pentru promovarea şi implementarea proiectului "Structura de afaceri Zona industrială Săcălaz"
  6. Raport şi proiect de hotărâre privind propunerea de prelungire a contractului de închiriere încheiat cu SC "Ambra Service" SRL
  7. Raport şi proiect de hotărâre privind propunerea de prelungire a dării în administrare a imobilului situat în Timişoara,  str. Sf. Ioan, nr.3 către Direcţia pentru Prestări Servicii Timiş
  8. Raport şi proiect de hotărâre privind darea în administrare a unui spaţiu către Direcţia pentru Prestări Servicii Timiş
  9. Raport şi proiect de hotărâre privind propunerea aprobării unificării unei parcele concesionate din Parcul Tehnologic şi Industrial Timişoara
  10. Raport şi proiect de hotărâre privind însuşirea apartenenţei la domeniul public al judeţului Timiş a unor bunuri de interes judeţean
  11. Raport şi proiect de hotărâre privind propunerea de prelungire a dreptului de folosinţă gratuită a unor autovehicule
  12. Raport şi proiect de hotărâre privind propunerea de finanţare nerambursabilă a unor structuri sportive
  13. Raport şi proiect de hotărâre privind propunerea de aprobare a Proiectului Tehnic, inclusiv a detaliilor de execuţie, în conformitate cu prevederile legale, al investiţiei "Structura de afaceri Zona Industrială Săcălaz", cuprinsă în Programul Operaţional Regional 2007-2013.

Preşedintele Consiliului Judeţean Timiş, Constantin Ostaficiuc, în calitate de preşedinte al Delegaţiei României la Comitetul Regiunilor va participa, în 19 septembrie la şedinţa Comisiei pentru Relaţii Externe şi Cooperare Descentralizată a CoR, care se va desfăşura la Bruxelles.

Cu acest prilej vor fi prezentate şi dezbătute aspecte vizând: organizarea seminarului "Rolul regiunilor şi oraşelor în gestionarea fluxurilor migraţionale", care va avea loc 30 octombrie 2007, activităţile recente şi viitoare ale grupurilor de lucru ale CoR, seminarul Comisiei RELEX cu tema "Provocările pentru autorităţile locale şi regionale în cadrul iniţiativei Sinergia Mării Negre din cadrul noii Politici Europene de Vecinătate", programat să se desfăşoare în perioada 13-14 decembrie la Debrecen, în Ungaria.

Tot în 19 septembrie, la Bruxelles vor mai avea loc masa rotundă intitulată "Cooperarea UE-Rusia la nivel local şi regional în contextul noii politici privind dimensiunea nordică" şi dezbaterile publice cu tema: "Noua politică privind dimensiunea nordică: cadrul politic de cooperare între autorităţile locale şi regionale din UE şi Rusia" şi "Cooperarea orientată spre rezultate între autorităţile locale şi regionale din UE şi Rusia în cadrul noii politici privind dimensiunea nordică - bune practici".

Comitetul Regiunilor a fost înfiinţat în 1994 şi oferă un cadru de dialog unde reprezentanţii autorităţilor locale şi regionale dezbat problemele comune, în principal aspecte care vizează legislaţia europeană.

Comitetul Regiunilor este consultat de Comisia Europeană şi Consiliul Europei în acele probleme care au efect la nivel local şi regional şi care se referă la următoarele domenii: coeziune economică şi socială, reţeaua de infrastructură trans-europeană, sănătate, educaţie, cultură, politica pieţei muncii, politică socială, mediu, pregătire profesională şi transporturi.