12.07.2005

Recent, Societatea de Utilitate Publică a DKMT a primit, din partea UE, finanţare în valoare de 249.672 euro, pentru derularea unui proiect, depus în cadrul programului Phare CBC Ungaria-România pe Fondul de Dezvoltare Economică Transfrontalieră, proiect care vizează organizarea de expoziţii şi conferinţe transfrontaliere.

Obiectivele principale ale acestui proiect sunt îmbunătăţirea capacităţii concurenţiale a întreprinderilor mici şi mijlocii din judeţele Timiş, Arad, Bekes şi Csongrad şi dezvoltarea cooperării transfrontaliere a IMM-urilor, sectoarele vizate fiind agricultură, industrie alimentară şi siguranţa alimentelor, sănătate, turism, informatică.

în perioada septembrie-decembrie 2005, vor fi organizate, pe teritoriul celor 4 judeţe, expoziţii şi conferinţe tematice, prezentări de firme şi întâlniri ale oamenilor de afaceri.

Prezentarea acestui proiect va avea loc în 13-14 iulie, la sediul Consiliului Judeţean Timiş, în cadrul unei acţiuni organizate de Societatea de Utilitate Publică şi la care au fost invitaţi să participe reprezentanţi ai consiliilor judeţene, camerelor de comerţ, asociaţiilor/instituţiilor care se ocupă de dezvoltarea IMM-urilor.

Astfel, mâine, de la ora 13.00, va avea loc conferinţa de deschidere a acestui proiect. Vor fi prezentate obiectivele, acţiunile şi rezultatele preconizate şi se va discuta despre posibilităţile de atragere, în derularea proiectului, a organizaţiilor şi instituţiilor care promovează dezvoltarea IMM-urilor.

De asemenea, în 14 iulie, începând cu ora 9.30, participanţii la conferinţă vor discuta despre identificarea IMM-urilor din cele 2 judeţe româneşti şi din Csongrad şi Bekes, care să ia parte la expoziţii, mediatizarea acţiunilor şi tematica viitoarelor conferinţe.

întruniţi în şedinţă ieri, membrii Comisiei pentru relaţii şi cooperare interregională au avizat proiectul de hotărâre privind propunerea de aprobare a cooperării CJ Timiş cu Consiliul Provincial Genova, iar consilierii judeţeni din Comisia pentru sănătate şi protecţie socială şi-au dat avizul pentru două din proiectele de hotărâre care vor fi supuse aprobării plenului: privind modificarea organigramei şi a statului de funcţii la Direcţia Generală de Asistenţă Socială şi Protecţia Copilului Timiş şi privind redistribuirea sumelor defalcate din impozitul pe venit de la ajutorul social la susţinerea protecţiei persoanelor cu handicap.

Astăzi, de la ora 10.00, a avut loc şedinţa Comisiei pentru administraţie publică locală cu următoarea ordine de zi:

• Proiect de hotărâre privind numirea în funcţie a directorului executiv la Direcţia Generală de Asistenţă Socială şi Protecţia Copilului Timiş
  • Proiect de hotărâre privind numirea in funcţie a directorului Direcţiei de Prestări Servicii Timiş
  • Proiect de hotărâre privind propunerea de desemnare a reprezentanţilor Consiliului Judeţean Timiş în Consiliul de conducere al Direcţiei de Prestări Servicii Timiş
  • Proiect de hotărâre privind modificarea organigramei şi a statului de funcţii la Direcţia Generală de Asistenţă Socială şi Protecţia Copilului Timiş
  • Proiect de hotărâre privind propunerea de aprobare a componenţei Comisiei de Expertiză Medicală a Persoanelor cu Handicap pentru Adulţi
  • Proiect de hotărâre privind propunerea de aprobare a modificării programului de transport rutier de persoane prin servicii regulate în trafic judeţean, pentru perioada 1 iulie 2005-30 iunie 2008
  • Referat privind propunerea de stabilire a tarifului lunar de utilizare a drumului de acces din cadrul Parcului Tehnologic şi Industrial Timişoara şi taxele pentru racordul la apă-canal.