11.05.2006

Ieri, în cadrul şedinţei Comisiei de urbanism, amenajarea teritoriului, lucrări publice şi protecţia mediului, consilierii judeţeni au analizat şi avizat o serie de proiecte de hotărâre, care vor fi supuse plenului CJT de la sfârşitul acestei luni.

Astfel, membrii Comisiei de urbanism şi-au dat avizul pentru repartizarea, de la bugetul de stat, prin MTCT, a sumei de 30.000 lei RON, pentru elaborarea şi/sau reactualizarea planurilor urbanistice generale şi a regulamentelor locale de urbanism în trimestrul II , 2006.

Tot ieri, consilierii judeţeni au avizat referatul privind necesitatea realizării sistemului informatic geografic al judeţului Timiş (GIS - judeţul Timiş) şi Proiectul Tehnic şi indicatorii tehnico-economici pentru investiţia: "Consolidarea clădirii Muzeului Banatului" din Timişoara, str. Huniade nr.1.

Necesitarea investiţiei este motivată de degradările apărute începând de la sfârşitul secolului al XIXlea şi care s-au agravat pe parcursul anilor - fisuri mari în bolţi şi pereţi şi tasări inegale ale fundaţiilor în zona sălilor 1 şi 2 (corpul de nord-vest).

Remedierile, care sunt imperios necesare datorită importanţei acestui monument istoric, sunt lucrări care conservă clădirea monument şi conferă rezistenţa şi stabilitatea necesară construcţiei.

Lucrările propuse vizează:

• consolidarea terenului de fundare şi a fundaţiilor existente
  • consolidarea suprastructurii
  • amenajări arhitecturale, respectiv refacerea formei arhitecturale în urma intervenţiilor făcute asupra structurii
  • combaterea umidităţii

Valoarea totală a investiţiei este de circa 4.780.230 RON, din care lucrările propriu-zise: 4.167.000 RON.