11.04.2011

Consiliul Judeţean Timiş, Filarmonica Banatul Timişoara, formaţia Bega Blues Band şi Fundaţia Alternativa organizează mâine, 12 aprilie, de la ora 19.00, cel de-al treilea eveniment cultural care are loc în acest an în Sala multifuncţională a Palatului Administrativ.
 Concertul va fi susţinut de Cvartetul Banatul format din Milos Krstic (Belgrad) – pian, Strahinja Banoviic (Belgrad) – trompetă, Johnny Bota (Timişoara) – contrabas şi Dinu Simon (Arad) – baterie.
Totodată, joi, 14 aprilie, de la ora 19.00, tot în Sala multifuncţională a Palatului Administrativ va avea loc un concert cu muzică de film. Astfel, Incanto Quartetto  (Ovidiu Rusu şi Nada Petrov la vioară, Veaceslav Mînzat la violă şi Marius Bernecker la violoncel) vor interpreta fragmente din coloana sonoră a unor filme celebre: Parfum de femeie, Love Story, Sunetul muzicii, Naşul, Cinema Paradiso, Mic dejun la Tiffany, Lista lui Schindler
Publicul va avea intrare liberă la ambele concerte.

Mâine au loc şedinţele a trei din comisiile de specialitate ale administraţiei judeţene. Astfel, de la ora 13.00 se întrunesc în şedinţă consilierii judeţeni din Comisia de urbanism, amenajarea teritoriului, lucrări publice şi protecţia mediului, pentru analiza următoarelor materiale:
1.                              Rectificarea  bugetului propriu al Judeţului Timiş pe anul 2011
2.                              Raport şi proiect de hotărâre privind aprobarea execuţiei bugetelor secţiunii de funcţionare şi a secţiunii de dezvoltare pentru bugetul propriu al judeţului Timiş pe trim. I 2011
3.                              Raport şi proiect de hotărâre privind propunerea aprobării alipirii parcelelor de teren situate în municipiul Timişoara, Bastionul „Theresia” şi rectificarea înscrierii construcţiilor pe noua parcelă
4.                              Raport şi proiect de hotărâre privind propunerea de aprobare a înfiinţării unui incubator de afaceri în cadrul PITT cu finanţare din partea Agenţiei pentru Implementarea Proiectelor şi Programelor pentru IMM-uri( AIPPIMM)
5.                              Raport şi proiect de hotărâre privind propunerea de aprobare a prefinanţării proiectului „Elaborarea studiului de pre-fezabilitate pentru calea ferată Timişoara - Szeged”
6.                              Raport şi proiect de hotărâre referitoare la cererea de reziliere a contractului de concesiune nr. 11484/27.08.2007 încheiat cu SC „Prospero” SRL
7.                              Raport şi proiect de hotărâre privind propunerea de încetare a contractului de concesiune încheiat cu SC „Pan Sarmis” SRL Timişoara
8.                              Raport şi proiect de hotărâre privind propunerea de aprobare a „Raportului privind stadiul realizării măsurilor din Programul de gestionare a calităţii aerului pentru aglomerarea Timişoara, Comuna Remetea -Mare şi Comuna Şag din judeţul Timiş”
      Comisia pentru cultură, învăţământ, tineret şi sport va avea şedinţă de la ora 14.00, ocazie cu care va discuta despre rectificarea  bugetului propriu al Judeţului Timiş pe anul 2011 şi proiectul de hotărâre privind propunerea de retragere a folosinţei unor autovehicule de transport şcolar.
De la aceeaşi oră se va desfăşura şi şedinţa Comisiei economice, cu următoarea ordine de zi:
1.                              Raport şi proiect de hotărâre privind propunerea de aprobare a înfiinţării unui incubator de afaceri în cadrul PITT cu finanţare din partea Agenţiei pentru Implementarea Proiectelor şi Programelor pentru IMM-uri( AIPPIMM)
2.                              Raport şi proiect de hotărâre privind propunerea de aprobare a prefinanţării proiectului „Elaborarea studiului de pre-fezabilitate pentru calea ferată Timişoara - Szeged”
3.                              Raport şi proiect de hotărâre privind propunerea de participare a Judeţului Timiş la constituirea Asociaţiei GLOBAL BITIMPULS” Cluster Regional Tehnologia Informaţiei şi a Comunicaţiilor - Regiunea Vest România”
4.                              Raport şi proiect de hotărâre referitoare la cererea de reziliere a contractului de concesiune nr. 11484/27.08.2007 încheiat cu SC „Prospero” SRL
5.                              Raport şi proiect de hotărâre privind propunerea de încetare a contractului de concesiune încheiat cu SC „Pan Sarmis” SRL Timişoara
6.                              Raport şi proiect de hotărâre privind propunerea de prelungire a contractului de închiriere încheiat cu SC ”ROTH” SRL
7.                              Rectificare bugetului judeţului Timiş pe anul 2011
8.                              Raport şi proiect de hotărâre privind aprobarea execuţiei bugetelor secţiunii de funcţionare şi a secţiunii de dezvoltare pentru bugetul propriu al judeţului Timiş pe trim. I 2011.