11.01.2006

Astăzi, în Sala Verde a Palatului Administrativ a avut loc semnarea convenţiilor de asociere pentru promovarea a două proiecte şi anume: "Alimentare cu apă, canalizare şi epurare ape uzate" şi "Sistem integrat de gestiune a deşeurilor menajere", în vederea finanţării din Fondurile de Coeziune ale Uniunii Europene.

Semnarea convenţiilor necesare promovării proiectului "Alimentare cu apă, canalizare şi epurare ape uzate" a fost făcută de vicepreşedintele CJT Marius Popovici şi de primarii/viceprimarii municipiilor Timişoara şi Lugoj, ai oraşelor Buziaş, Ciacova, Deta, Făget, Gătaia, Jimbolia, Recaş, şi ai comunelor: Cărpiniş, Cenad, Cenei, Checea, Ghilad, Ghiroda, Giarmata, Iecea Mare, Lovrin, Moşniţa Nouă, Parţa, Remetea Mare, Săcălaz, Sânandrei, Sânmihaiu Român, Şag şi Uivar.

De asemenea, între CJT şi consiliile locale municipale Timişoara şi Lugoj şi orăşeneşti Buziaş, Ciacova, Deta, Făget, Gătaia, Jimbolia, Recaş şi Sânnicolau Mare s-a semnat şi convenţia de promovare a proiectului "Sistem integrat de gestiune a deşeurilor menajere".

Toate aceste consilii locale, dar şi CJT au emis hotărâri de aprobare a convenţiilor de asociere.