10.07.2007

Preşedintele Consiliului Judeţean Timiş, Constantin Ostaficiuc a emis dispoziţia de convocare a CJT în şedinţă ordinară, care va avea loc luni, 16 iulie, de la ora 10.00, la sediul Palatului Administrativ.

Ordinea de zi a şedinţei este următoarea:

1. întrebări, interpelări

2. Proiect de hotărâre privind aprobarea bugetului propriu rectificat al judeţului Timiş şi a bugetelor rectificate ale unor instituţii şi servicii publice pe anul 2007

3. Proiect de hotărâre privind predarea obiectivului de investiţii "Alimentare cu apă a localităţii Boldur, comuna Boldur judeţul Timiş"

4. Proiect de hotărâre privind predarea obiectivului de investiţii "Alimentare cu apă a localităţii Mănăştiur, comuna Mănăştiur judeţul Timiş"

5. Proiect de hotărâre privind aprobarea dării în administrare şi indisponibilizării unor terenuri şi construcţii din domeniul privat al judeţului Timiş

6. Proiect de hotărâre privind darea în folosinţă gratuită a unor spaţii din imobilul situat în Timişoara, str. Titu Maiorescu nr. 2 - 6

7. Proiect de hotărâre privind darea în folosinţă gratuită a imobilului "Casa de Educaţie Naţională" din Foeni către Consiliul Local al comunei Foeni

8. Proiect de hotărâre privind completarea Hotărârii CJT nr. 21/2006  pentru aprobarea Normativelor privind dotarea cu autovehicule şi consumul lunar de carburanţi

9. Proiect de hotărâre privind darea în folosinţă gratuită a unor spaţii din Palatul Administrativ către Sindicatul Liber al Angajaţilor Consiliului Judeţean Timiş

10. Proiect de hotărâre privind modificarea componenţei Comisiei judeţene pentru reconstituirea vechimii în muncă

11. Diverse.

La sediul Adunării Generale Csongrad se va desfăşura vineri, 13 iulie, o întâlnire de lucru la care vor lua parte reprezentanţii instituţiilor partenere în proiectul "Centru regional şi transfrontalier de prevenire şi intervenţie în caz de inundaţii", respectiv consiliile judeţene Timiş, Arad şi Bihor, Societatea de Utilitate Publică Agenţia de Dezvoltare Euroregională Dunăre "“ Criş "“ Mureş "“ Tisa, Direcţia Apelor Banat Timişoara, Direcţia Apelor Crişuri Oradea şi inspectoratele judeţene pentru situaţii de urgenţă.

Proiectul este finanţat de către Uniunea Europeană prin Programul Phare 2004 Cooperare Transfrontalieră România "“Ungaria şi îşi propune să creeze şi să operaţionalizeze, în judeţul Timiş, o structură instituţională şi un sediu de coordonare-cooperare şi suport logistic la nivel transfrontalier şi regional, pentru prevenirea, intervenţia şi pregătirea personalului pentru situaţiile de inundaţii din judeţele Timiş, Arad,  Bihor şi judeţul maghiar Csongrad.

întâlnirea de la Szeged face parte din activităţile prevăzute în proiect, în vederea elaborării procedurilor şi mecanismelor de cooperare transfrontalieră şi regională pentru situaţii de urgenţă la inundaţii pe teritoriul judeţelor partenere în acest proiect.