08.05.2006

Sala Mare a Palatului Administrativ a găzduit astăzi o întâlnire a preşedintelui Consiliului Judeţean Timiş, Constantin Ostaficiuc şi a vicepreşedintelui instituţiei, Marius Popovici cu membrii unei delegaţii reprezentând Academia Politică a Partidului Popular Austriac şi formată din primari, viceprimari, consilieri judeţeni şi deputaţi de land.

în cadrul întrevederii, Constantin Ostaficiuc şi Marius Popovici le-au făcut oaspeţilor o prezentare a judeţului Timiş, din punct de vedere economic, social, cultural.

Cei doi s-au referit, de asemenea, la modul de organizare şi funcţionare al Consiliul Judeţean Timiş, finanţările asigurate, investiţiile, dar şi situaţia infrastructurii de drumuri, canalizare şi alimentare cu apă.

Oaspeţii austrieci au fost interesaţi de activităţile desfăşurate în domeniul protecţiei sociale, finanţarea căminelor de bătrâni, organizarea administrativ-teritorială a Timişului.