07.11.2005

în această săptămână reîncep şedinţele comisiilor de specialitate ale administraţiei judeţene pentru analizarea proiectelor de hotărâri care vor fi supuse plenului CJT.

Astfel, astăzi, de la ora 13.00, consilierii judeţeni, membri ai Comisiei pentru relaţii şi cooperare interregională, vor analiza proiectul de hotărâre privind aderarea judeţului Timiş la Asociaţia Internaţională a Regiunilor Francofone şi vor discuta despre conferinţa cu tema "Cadastrul şi rolul acestuia în economia de piaţă, cu aplicabilitate în domeniul administraţiei publice locale", desfăşurată în octombrie, la Surduc şi despre cea de-a 5-a Conferinţă economică a ţărilor dunărene, care va avea loc la Belgrad, în perioada 10-11 noiembrie 2005.

Tot astăzi, de la ora 14.00, are loc şedinţa Comisiei pentru Sănătate şi Protecţie Socială, cu următoarea ordine de zi:

• proiect de hotărâre privind înfiinţarea Comisiei de Evaluare a Persoanelor cu Handicap pentru Adulţi Timiş şi aprobarea Regulamentului de organizare şi funcţionare al acesteia
  • prezentarea situaţiei cu licitaţiile şi cererile de ofertă ale Direcţiei Generale de Asistenţă Socială şi Protecţia Copilului Timiş, în 2005.

în 8 noiembrie, de la ora 10.00, se vor întruni în şedinţă consilierii judeţeni din Comisia pentru administraţie publică locală, pentru a analiza două proiecte de hotărâre, privind: înfiinţarea Comisiei de evaluare a Persoanelor cu Handicap pentru Adulţi Timiş şi aprobarea Regulamentului de organizare şi funcţionare a acesteia şi aderarea judeţului Timiş la Asociaţia Internaţională a Regiunilor Francofone.

în aceeaşi dată, de la ora 14.00, are loc şedinţa Comisiei de urbanism, amenajarea teritoriului, lucrări publice şi protecţia mediului, consilierii judeţeni urmând să avizeze certificate de urbanism şi autorizaţii de construire. Pe ordinea de zi a aceleiaşi şedinţe mai sunt incluse: analizarea solicitărilor societăţilor comerciale care sunt interesate de concesionarea de terenuri în Parcul Tehnologic şi Industrial Timişoara, în afara ariei de activitate aprobată, în vederea optimizării cheltuielilor cu întreţinerea şi administrarea lui şi prevederea, în bugetul de investiţii pe perioada 2006-2007, a costurilor aferente suplimentării puterii instalaţiilor electrice în Parcul Tehnologic şi Industrial Timişoara.

Din casele contractate pentru reconstrucţie prin programul ANL, până în prezent au fost recepţionate 453 (10 în oraşul Gătaia, 10 în Sculea, 6 în Mănăstire, 8 în Sângeorge, 5 în Denta, 5 în Roviniţa Mare, 10 în comuna Chevereşu Mare, 1 în Dragşina, 3 în Berecuţa, 152 în Otelec, 107 în Foeni, 3 în Ivanda, 9 în Crai Nou, 2 în Rudna, 41 în Cruceni şi 81 în Ionel).

în ceea ce priveşte casele "adoptate", au fost finalizate lucrările la 42 dintre acestea.