07.04.2005

Un reprezentant al Consiliului Judetean Timis, din cadrul Serviciului investitii si programe comunitare este astazi la sediul Ministerului Transporturilor, Constructiilor si Turismului, unde participa la o întâlnire de analiza a unor aspecte privind derularea Programului de infrastructura rurala - pietruirea drumurilor comunale (conform Hotarârilor Guvernului n. 577/1997 si 226/2003) si alimentarea cu apa la sate (conform HG 577/1997). De asemenea, se vor discuta si probleme legate de implementarea proiectului de asfaltare a drumurilor comunale, de canalizarea si statiile de epurare în mediul rural.

Pentru programul de alimentare cu apa la sate, finantat în baza Hotarârii Guvernului 577/1997 suma alocata judetului Timis pentru anul curent este de 3,1 miliarde de lei. Totodata, pentru pietruirea drumurilor comunale, în baza HG 577/1997 sau alocat 5,7 miliarde de lei, iar în baza HG 226/2003, 640.000 de dolari.

Consiliul Judetean Timis în parteneriat cu Directia de Sanatate Publica a organizat astazi o dezbatere cu tema "Fiecare mama si copilul ei conteaza", prilejuita de sarbatorirea Zilei Mondiale a Sanatatii. Organizatia Mondiala a Sanatatii a dedicat acest an ocrotirii sanatatii mamei si copilului.

La întâlnire au fost prezenti membrii Comisiei pentru sanatate si protectie sociala a CJT si reprezentanti ai Universitatii de Medicina si Farmacie Timisoara, Directiei Generale de Asistenta Sociala si Protectia Drepturilor Copilului Timis, Inspectoratului Scolar Judetean Timis, ai unor organizatii guvernamentale si societatii civile.

în deschiderea dezbaterii s-au prezentat date statistice privind situatia din Timis. Astfel, mortalitatea infantila a avut în anul 2003 valoarea de 17,51 "° (raportat la mia de nascuti vii), iar în anul 2004 s-a înregistrat o valoare de 15,62 "°, procentul fiind mai mare în mediul rural decât în cel urban (19,55 fata de 12,51"°). Se constata o scadere semnificativa a acestui indicator demografic în anul 2004 fata de anul 2003.

S-a discutat despre programele nationale de sanatate, importanta informarii si a educatiei în ceea ce priveste asistenta sociala a mamei si a copilului si despre necesitatea colaborarii dintre autoritatile judetene si locale, institutiile statului si organizatiile neguvernamentale în scopul îmbunatatirii calitatii vietii mamei si copilului.