05.11.2007

Constantin Ostaficiuc, în calitate de  de preşedinte al Comisiei de Politici Sociale şi Sănătate Publică a Adunării Regiunilor Europei, va fi prezent, în perioada 7-9 noiembrie, în Italia, la Udine, unde se va desfăşura Adunarea Generală ARE - care va avea ca şi tematică "Identitatea - regiunile ca elemente ale construcţiei Europei".

"Cea mai bună garanţie pentru păstrarea diversităţii este o identitate puternică, percepută conştient, ca o modalitate de a ne reuni şi de a crea premisele unui dialog şi nu ca o modalitate de denaturare a altor identităţi. Numai prin încurajarea şi promovarea multitudinii de identităţi existente în Europa vom putea să ne păstram diversitatea care ne distinge, non-standardizarea ce constituie adevăratul nostru avantaj competitiv. Diversitatea, rezultat al conservării şi integrării identităţilor, este cel mai bun instrument pentru dezvoltarea economică, socială şi culturală a Europei. Această problematică se află la răscrucea multor provocări viitoare, inclusiv procesul de extindere a Europei, imigraţia şi integrarea, sistemele de azil politic şi planurile de amenajare a teritoriului.Valori comune puternice, la care să adere toţi cetăţenii Europei, ar duce, fără îndolială la o viziune unitară asupra viitorului şi ar simplifica procesul de stabilire a noilor reglementări şi de adaptare a celor existente", aprecia preşedintele ARE, Riccado Illy, care este şi preşedinte al Consiliului Regional Friuli Venezia Giulia.

Principalele problematici care vor fi dezbătute în cadrul Adunării Generale ARE vizează: modul în care regiunile pot să administreze teritoriile, astfel încât să intensifice sentimentul de apartenenţă  al cetăţenilor săi, realizarea unei politici de solidaritate durabilă, identificarea şi promovarea valorilor, cu scopul îmbunătăţirii coeziunii interne, identităţile europene din Uniunea Europeană şi din întreaga Europă, provocările legate de coeziunea socială, responsabilitate şi socializare şi diversitatea ca element definitoriu pentru inovaţie în Europa.

De asemenea, cu acest prilej va fi adoptat proiectul de buget pe 2008 şi vor fi prezentate  rapoartele activitate ale comisiilor ARE si ale programelor  (Şcoala de Vară, Şcoala de Vară pentru Tineri şi Eurodyssee) şi vor fi decernate premii pentru comunicare, pentru inovaţie şi pentru «cea mai prietenoasă regiune pentru tineri».

La eveniment va lua parte şi preşedintele Comisiei Europene, José Manuel Barosso.

Tot la Udine, va avea loc semnarea protocolului de colaborare între regiunea italiană Friuli Venezia Giulia şi judeţul Timiş.

Semnatarii acestui protocol vor fi preşedintele Consiliului Regional Friuli Venezia Giulia, Riccado Illy şi preşedintele CJT, Constantin Ostaficiuc.

Cooperarea constă în promovarea şi schimbul informaţiilor şi a experienţei în următoarele domenii de interes: infrastructura de transport şi comunicare, agricultură, protecţia mediului, turism, protecţie civilă, cultură, cercetare ştiinţifică şi inovaţie tehnologică, pregătire profesională, asistenţă socială.

Ca urmare a licitaţiilor/negocierilor care au avut loc în 31 octombrie, Parcul Industrial şi Tehnologic Timişoara este ocupat în proporţie de 100%, atât în cazul parcelelor, cât şi al spaţiilor din Pavilionul administrativ.

Astfel, situaţia privind contractele de concesiune în Parcul Industrial şi Tehnologic este următoarea:

• SC IOROM INDUSTRY SA (automotive)- 18.062 mp
  • SC TWIN MOTORS 2002 SRL (automotive) "“ 6014 mp
  • SC TECNOIMP.RO SRL (activităţi de logistică în construcţii şi producţie în lohn de centrale termice) "“ 1900 mp

- WILLY KREUTZ (firmă germană, numărul 1 în lume în producţia de contacte pin pentru lămpi fluorescente ) -14.383 mp

- TRIM LINE - Preferitta "“ (produse cofetărie şi patiserie) "“ 7144 mp.

-  PROSPERO SRL (producţie panificaţie-patiserie) "“ 4462 mp

- HEMOFARM SRL (producţie produse farmaceutice) "“ 950 mp

- MAXX ING SRL (producţii construcţii industriale) "“ 3.347 mp

- WALLY JUNIOR SRL (confecţii metalice) "“ 3.895 mp

- POP GLASS SRL (producţie geamuri termopan) "“ 3.931 mp

- PAN SARMIS (producţie tâmplărie aluminiu PVC) "“ 2.731 mp

- SSM PRET SRL (logistică pentru mărfuri) "“ 1.899 mp

- PRO SAMAC CONSTRUCT SRL (proiectare, cercetare, dezvoltare activităţi de inginerie şi servicii logistice) "“ 2.005 mp

- FREI FORDER TECHNIK AG (producţie benzi pentru transportul materialelor de construcţii) "“ 8.420 mp

- TRANSATLANTIKA SRL (logistică) "“ 9.166 mp

- GENUINE ADVERTISING SRL (producţie utilaje industriale, publicitate, producţie etichete) "“ 1458 mp

- SC ENA GRUP SRL (prelucrarea şi fasonarea sticlei plate) "“ 3.044 mp

- SC WEST TIPO INTERNATIONAL SA (tipografie) "“ 6.652 mp

- SC BIJU SRL (confecţii metalice) "“ 6.963 mp

- SC ELECTRIC SYS SRL  (producţie panouri electrice) "“ 1458 mp

Totodată, există un contract pentru teren neviabilizat, cu societatea Powertech SRL (pentru organizarea de show-room "“ utilaje de construcţii).

în plus, în ceea ce priveşte Pavilionul administrativ al Parcului sunt încheiate contracte cu:  firma Powertech SRL (15,50 mp), SC Solel Boneh International Romania SRL (84 mp), Ambra SRL (70,80 mp), SC FS TransportService SRL (14,90 mp), Roth SRL (14,20 mp) şi cu Interadler SRL (16,00 mp), Frei Forder Technik  (18 mp), Im Direckt Transport (54 mp) şi Transatlantika (60 mp)

Informaţii suplimentare se pot obţine de la:

-     tel. 0256 494131, cam. 401 din Palatul Administrativ al Consiliului Judeţean Timiş

-     tel. 0256 220984, Parcul Tehnologic si Industrial Timişoara "“ Calea Torontalului km.6

-     pagina web www.adetim.ro sau www.cjtimis.ro/pitt.php.