05.10.2006

în perioada 12-14 octombrie, se va desfăşura la Timişoara sesiunea anuală a Reţelei Europene de Administraţie Intermediară pentru Cultură şi Proximitate - SIGMA - care va avea ca tematică cooperarea culturală între puterile locale şi regionale din estul şi vestul Europei.

Deschiderea manifestării va avea loc în 12 octombrie, de la ora 9.15, în Sala de Consiliu a Palatului Administrativ şi va fi făcută de secretarul general al CJT, Petrişor Nădăştean, preşedintele Comisiei pentru Cultură, Tineret şi Turism a Euroregiunii Dunăre-Criş-Mureş-Tisa, Bodo Barna şi deputatul de Barcelona, Eduard Miralles.

în programul manifestării din data de 12 octombrie mai sunt incluse prezentări referitoare la noile strategii de cooperare culturală sub egida Uniunii Europene, rolul euroregiunilor şi a culturii în estul şi vestul Europei, administraţia judeţeană ca liant între administraţiile locale, regionale şi euroregionale, exemple de bună practică în cooperarea culturală est-vest.

Deschiderea lucrărilor din 13 octombrie, va fi făcută de preşedintele CJT, Constantin Ostaficiuc, la ora 9.15 şi va fi urmată de Adunarea Generală a reţelei SIGMA, iar de la ora 12.30, de o conferinţă de presă.

Printre participanţii la sesiunea SIGMA se înscriu: şeful Delegaţiei Comisiei Europene în România  - Jonathan Scheele, directorul general al Comisiei de Cultură a UE - Sylvain Pasqua, reprezentanul Reţelei "Les Rencontres" - Roger Tropeano, reprezentantul Euroregiunii Pirinei-Mediterană - Estanislau Vidal-Folch, reprezentantul LEAD- Reţeaua Euroregională Artă şi Dezvoltare, Francois Xavier Lefebvre, consilierul judeţean Ştefania Stegăroiu, membru al Comisiei pentru cultură, educaţie, tinere şi sport a CJT, şeful Serviciului Relaţii Publice - Răzvan Hrenoschi.