04.02.2005

Astazi, secretarul DKMT din partea judetelor românesti membre ale Euroregiunii, Emil Gherasim este la Bekescsaba, unde are loc o conferinta pe tema programelor Phare CBC si INTERREG IIIA, în cadrul careia se prezinta posibilitatile de parteneriat si colaborare.

Obiectivele acestei conferinte vizeaza identificarea partenerilor potentiali din Bekes si judetele românesti limitrofe, care sa realizeze în comun programe, tematica fiind: resurse umane (colaborarea între universitati si centre de cercetare si dezvoltare, dezvoltare institutionala în domeniul cultural, sportiv si social, pregatirea profesionala a adultilor), economie-infrastructura (parcuri industriale, centre de initiere a activitatii economice si de management, organizarea de expozitii si întâlniri de afaceri tematice, centre de promovare turistica, elaborarea unor studii de fezabilitate tehnice si de protectia mediului, modernizarea sistemului cailor ferate) si protectia mediului si dezvoltare teritoriala (protectia împotriva inundatiilor, salubrizarea localitatilor, canalizare).

Tot astazi, seful Serviciului Relatii Publice, Razvan Hrenoschi si reprezentanti ai Bibliotecii Judetene Timis se vor deplasa în localitatea Secas, unde vor avea discutii cu primarul pe tema actiunilor din domeniul cultural si reorganizarea activitatii bibliotecii comunale, în conformitate cu noile prevederi - Legea 593 din decembrie 2004.

Firmele cu care Consiliul Judetean Timis are contracte pentru activitatea de deszapezire si combatere a poleiului pe drumurile judetene, au actionat si în aceasta dimineata cu utilajele din dotare si materiale antiderapante.

Astfel, pentru îndepartarea stratului de zapada înghetata, de 1 pâna la 4 cm, pâna la ora 8.00, DRUMCO SA si AGMA TIUCA SRL au actionat cu 15 utilaje si 158 tone de material antiderapant.

Se circula, în conditii de iarna, pe toate drumurile judetene.