03.06.2011

Consilierul judeţean Florin Răvăşilă şi reprezentanţi ai CJT şi ADETIM au avut astăzi în Sala Verde o întrevedere cu o delegaţie italiană din regiunea Friuli-Venezia Giulia, condusă de  Elisa Sinosich, preşedintele ERAPLE (ERAPLE este o entitate regională care se ocupă de problemele legate de emigrare şi forţă de muncă). Din delegaţia italiană au mai făcut parte  Daniele Damele, responsabil cu Afacerile Europene la  Provincia Udine, Gilberto Tiveron, preşedintele Confindustria şi alţi reprezentanţi ERAPLE.

În debutul întâlnirii, consilierul judeţean Florin Răvăşilă a amintit buna colaborare Timiş-Friuli-Venezia Giulia şi protocolul de cooperare semnat cu provincia Udine. De asemenea, Elisa Sinosich, a precizat că Timişul şi Friuli-Venezia Giulia au pus bazele unui parteneriat prin care s-au dezvoltat proiecte importante, în principal în sectorul social şi cultural. S-a mai discutat despre oportunitatea accesării în comun de fonduri europene pentru realizarea unor proiecte care vizează formarea profesională a tinerilor care lucrează în întreprinderile din România şi Italia şi crearea unor centre de informare în domenii diverse.