01.11.2007

Pişchia este cea de-a noua localitate timişeană în care au fost recepţionate lucrările de alimentare cu apă prin Programul guvernamental derulat în conformitate cu prevederile HG nr. 687/1997 şi 1036/2004.

Pischia receptionare lucrari de alimentare cu apa 01.11.2007

Astfel, astăzi s-a desfăşurat inaugurarea oficială a acestor lucrări în Pişchia, la care au luat parte preşedintele CJT, Constantin Ostaficiuc, dar şi primarul şi viceprimarul acestei localităţi şi un reprezentant al Ministerului Dezvoltării, Lucrărilor Publice şi Locuinţei.

Pischia receptionare lucrari de alimentare cu apa 01.11.2007

Prin Programul Guvernamental menţionat, în Timiş  a mai fost finalizată, recepţionată şi dată în funcţiune alimentarea cu apă în următoarele localităţi-centru de comună: Curtea, Boldur, Mănăştiur, Uivar, Dumbrava, Moşniţa Nouă, Maşloc şi Bogda.

Pischia receptionare lucrari de alimentare cu apa 01.11.2007

De altfel, Consiliul Judeţean Timiş şi MTCT au semnat, la începutul lunii iunie 2005, convenţia aferentă respectivului Program Guvernamental de alimentare cu apă la sate.

în realizarea acestuia, MTCT are calitate de investitor, proiectarea şi execuţia lucrărilor urmând să fie făcută de Antreprenorul Solel Boneh International - Tahal J.V. din Israel "“ câştigătorul licitaţiei internaţionale organizate în baza prevederilor HG 687/1997.

Preşedintele CJT, Constantin Ostaficiuc, apreciază că realizarea acestor investiţii în infrastructura de alimentare cu apă face parte din obiectivele prioritare stabilite de instituţia administraţiei judeţene.

Recent a fost predat amplasamentul în vederea demarării lucrărilor de alimentare cu apă şi în localitatea Ghizela.