Ultima actualizare: Jana Lavrits, în data de 24.06.2014

24.06.2014

În fiecare an, în 26 iunie sunt derulate o serie de activităţi pentru a marca "Ziua internaţională de luptă împotriva traficului şi consumului ilicit de droguri."

În acest context, Consiliul Judeţean Timiş, împreună cu Centrul Regional de Prevenire, Evaluare şi Consiliere Antidrog Timişoara vă invită să participaţi joi, 26 iunie, ora 13.00, în Sala Multifuncţională a Palatului Administrativ, la întâlnirea în cadrul căreia vor fi lansate Strategia Judeţeană Antidrog Timiş 2014-2020 şi Planul Judeţean de Acţiune pentru implementarea acestea, 2014-2016. Documentele programatice menţionate înglobează obiectivele generale şi specifice pe direcţiile de acţiune asumate de autorităţile judeţene şi locale, instituţiile publice şi organizaţiile neguvernamentale cu atribuţii în reducerea cererii şi ofertei de droguri.

Cu aceeaşi ocazie, va fi premiat cel mai sugestiv mesaj antidrog postat de liceele participante la concurs pe pagina de facebook creată în cadrul proiectului "Alege mesajul tău împotriva drogurilor", proiect implementat în parteneriat de Centrul Regional de Prevenire, Evaluare şi Consiliere Antidrog Timişoara, Consiliul Judeţean Timiş, prin Autoritatea Teritorială de Ordine Publică Timiş, şi Inspectoratul Şcolar Judeţean Timiş.

Evenimentul se va încheia cu un moment artistic, organizat de către Inspectoratul Şcolar Judeţean Timiş.