Ultima actualizare: Jana Lavrits, în data de 23.01.2015

23.01.2015

Consiliul Judeţean Timiş se convoacă în  şedinţă  ordinară în  data de 28 ianuarie 2015, ora 10.00, în Sala Consiliului din Palatul Administrativ, cu următoarea ordine de zi:

1. Proiect de hotărâre privind acoperirea definitivă din excedentul bugetului local a deficitului secţiunii de dezvoltare a bugetului Judeţului Timiş în anul 2014.
  2. Proiect de hotărâre privind utilizarea excedentului bugetului Judeţului Timiş în anul 2015.
  3. Proiect de hotărâre privind aprobarea bugetului propriu al Judeţului Timiş şi a bugetelor unor instituţii şi servicii publice pe anul 2015.
  4. Proiect de hotărâre privind aprobarea modificării Anexei la Hotărârea Consiliului Judeţean Timiş nr. 178/2013 privind aprobarea contractării unei finanţări rambursabile interne/externe în valoare de până la 200.000.000 lei.
  5. Proiect de hotărâre privind aprobarea dării în folosinţă gratuită a unui teren către Agenţia Naţională pentru Locuinţe în vederea construirii unor unităţi locative.
  6. Proiect de hotărâre privind aprobarea însuşirii apartenenţei la domeniul public al Judeţului Timiş a unui imobil situat în Timişoara.
  7. Proiect de hotărâre privind aprobarea însuşirii apartenenţei la domeniul public al Judeţului Timiş a unor imobile edificate în incinta Muzeului Satului Bănăţean Timişoara.
  8. Proiect de hotărâre privind aprobarea prelungirii contractului de închiriere încheiat de Judeţul Timiş cu Institutul Francez – Timişoara.
  9. Proiect de hotărâre privind acceptarea donaţiei unui autoturism Dacia Logan Laureate din partea Fundaţiei Internaţional Research And Exanges Board.
  10. Proiect de hotărâre privind aprobarea neexercitării dreptului de preemţiune din partea Judeţului Timiş referitoare la intenţiile de înstrăinare a imobilelor cu destinaţie de locuinţe în anul 2015.
  11. Proiect de hotărâre privind propunerea de aprobare a licenţelor de traseu pentru efectuarea transportului public de persoane prin curse regulate speciale unor operatori de transport rutier.
  12. Proiect de hotărâre privind completarea Hotărârii Consiliului Judeţean Timiş nr. 243/2014 de aprobare a tarifelor pentru unele servicii de interes judeţean.
  13. Proiect de hotărâre privind aprobarea normelor de venit pentru contribuabilii care realizează venituri comerciale pentru anul fiscal 2015.
  14. Proiect de hotărâre privind acordarea avizului favorabil pentru repartizarea de către Direcţia Generală Regională a Finanţelor Publice Timişoara a unor sume către unităţile administrativ teritoriale din Judeţul Timiş.
  15. Proiect de hotărâre privind aprobarea tarifelor pentru serviciile specifice realizate de Camera Agricolă a Judeţului Timiş în anul fiscal 2015.
  16. Proiect de hotărâre privind aprobarea preţurilor medii ale unor produse agricole pentru anul fiscal 2015.
  17. Proiect de hotărâre privind aprobarea ocupării de către Societatea “Agrar Handler” S.R.L. a unei porţiuni din DJ 693 km 38+410 stânga.
  18. Proiect de hotărâre privind aprobarea încetării convenţiei nr. 6954/24.05.2008 privind utilizarea de către Societatea “Cresta Print” S.R.L. a unei porţiuni din DJ 609D.
  19. Proiect de hotărâre privind propunerea de promovare a Proiectului “Intervenţie timpurie”.
  20. Proiect de hotărâre privind aprobarea asocierii Judeţului Timiş prin Consiliul Judeţean Timiş cu Oraşul Jimbolia prin Consiliul local al Oraşului Jimbolia şi Comuna Comloşu Mare prin Consiliul Local al Comunei Comloşu Mare în vederea finanţării căminelor pentru persoane cu handicap.
  21. Proiect de hotărâre privind aprobarea Planului de ocupare al funcţiilor publice al Direcţiei de Evidenţă a Persoanelor Timiş pe anul 2015.
  22. Proiect de hotărâre privind aprobarea structurii organizatorice a Direcţiei Generale de Asistenţă Socială şi Protecţia Copilului Timiş.
  23. Proiect de hotărâre privind aprobarea structurii organizatorice a Camerei Agricole a Judeţului Timiş.
  24. Proiect de hotărâre privind aprobarea unor forme de sprijin financiar pentru unităţile de cult aparţinând cultelor religioase recunoscute din România din bugetul propriu al Judeţului Timiş pe anul 2015.
  25. Proiect de hotărâre privind aprobarea plăţii cotizaţiei anuale către Asociaţia de Dezvoltare Intercomunitară Deşeuri Timiş.
  26. Proiect de hotărâre privind aprobarea cotizaţiei anuale către Asociaţia pentru Promovarea şi Dezvoltarea Turismului în Judeţul Timiş.
  27. Proiect de hotărâre privind aprobarea achitării de către Consiliul Judeţean Timiş a structurilor sportive cu care este asociat Judeţul Timiş.
  28. Proiect de hotărâre privind stabilirea componenţei consiliului de conducere a Teatrului de Păpuşi şi Tineret “Merlin” Timişoara, instituţie publică de interes judeţean.
  29. Proiect de hotărâre privind numirea domnului Tatar Gheorghe în funcţia de director al Direcţiei pentru Administrarea Drumurilor şi Podurilor Judeţene Timiş.
  30. Întrebări. Interpelări. Diverse.