Ultima actualizare: Jana Lavrits, în data de 24.11.2014

21.11.2014

Consiliul Judeţean Timiş se convoacă în  şedinţă  ordinară în  data de 26 noiembrie 2014, ora 10.00, în Sala consiliului din Palatul Administrativ situat în Timişoara, B-dul Revoluţiei din 1989, nr. 17, cu următoarea ordine de zi:

1. Proiect de hotărâre privind propunerea dării în folosinţă gratuită la Spitalul Clinic de Urgenţă pentru Copii “Louis Ţurcanu” Timişoara a unor spaţii situate în imobile din domeniul public al Judeţului Timiş şi date în administrarea Spitalului Clinic Judeţean de Urgenţă Timişoara.
  2. Proiect de hotărâre privind propunerea dării în folosinţă gratuită la Spitalul Clinic de Urgenţă pentru Copii “Louis Ţurcanu” Timişoara a parterului de la imobilul “Pavilion II” cu o suprafaţă de 552,80 mp situat în Municipiul Timişoara, Piaţa Regina Maria, nr. 3.
  3. Proiect de hotărâre privind propunerea închirierii unor suprafeţe de teren din domeniul public al Judeţului Timiş situate în cadrul Complexului imobiliar Bastionul “Theresia” pentru amplasare de standuri, tonete, chioşcuri cu destinaţie de comerţ stradal sau de publicitate.
  4. Proiect de hotărâre privind aprobarea preluării în folosinţă gratuită de către Consiliul Judeţean Timiş şi Direcţia de Evidenţă a Persoanelor Timiş a unor bunuri de la Serviciul de Telecomunicaţii Speciale – UM 0695 Timişoara.
  5. Proiect de hotărâre privind aprobarea vânzării subsolului imobilului situat în Municipiul Timişoara, Bd. Victor Babeş, nr. 21.
  6. Proiect de hotărâre privind aprobarea majorării capitalului social la Societatea “Service Cons Prest” S.R.L.
  7. Proiect de hotărâre privind modificarea şi completarea Normativului privind dotarea cu autovehicule şi consumul lunar de carburanţi.
  8. Proiect de hotărâre privind aprobarea neexercitării dreptului de preemţiune din partea Judeţului Timiş la intenţiile de înstrăinare a unor imobile cu altă destinaţie decât cea de locuinţă.
  9. Proiect de hotărâre privind propunerea de aprobare a licenţelor de traseu pentru efectuarea transportului public de persoane prin curse regulate speciale unor operatori de transport rutier.
  10. Proiect de hotărâre privind propunerea de modificare a “Programului de transport judeţean de persoane prin curse regulate pentru perioada 01.01.2014 – 30.06.2019”.
  11. Proiect de hotărâre privind aprobarea ocupării de către Societatea Agro Pierre S.R.L. a unei porţiuni din DJ 693 km 2+100 stânga.
  12. Proiect de hotărâre privind aprobarea “Strategiei de dezvoltare a infrastructurii judeţene de drumuri din judeţul Timiş pentru perioada 2015-2020”.
  13. Proiect de hotărâre privind aprobarea contractării documentaţiei tehnico – economice necesare realizării cu fonduri europene a proiectului de investiţie “Poligon Agroalimentar – Centru judeţean de colectare, stocare, marketing şi desfacere produse agricole”.
  14. Proiect de hotărâre privind aprobarea promovării proiectului Centru regional intermodal de transport marfă Timişoara – Remetea pe POS TRANSPORT 2007 – 2013 pentru elaborarea documentaţiei tehnico-economice necesare accesării finanţării lucrărilor de execuţie în noul ciclu de programe al fondurilor structurale 2014 -2020.
  15. Proiect de hotărâre privind aprobarea execuţiei bugetelor secţiunii de funcţionare şi a secţiunii de dezvoltare pentru bugetul propriu al Judeţului Timiş pe trimestrul III 2014.
  16. Proiect de hotărâre privind aprobarea modificării Anexei la Hotărârea Consiliului Judeţean Timiş nr. 178/2013 privind aprobarea contractării unei finanţări rambursabile interne/externe în valoare de până la 200.000.000 lei.
  17. Proiect de hotărâre privind aprobarea bugetului rectificat al Judeţului Timiş pe anul 2014.
  18. Proiect de hotărâre privind aprobarea Planului de ocupare a funcţiilor publice al Direcţiei Generale de Asistenţă Socială şi Protecţia Copilului Timiş pe anul 2015.
  19. Proiect de hotărâre privind numirea domnului Radosav Dănuţ în funcţia de  manager al Muzeului Satului Bănăţean Timişoara.
  20. Proiect de hotărâre privind stabilirea componenţei Consiliului de conducere a Muzeului Satului Bănăţean Timişoara instituţie publică de cultură de interes judeţean.
  21. Proiect de hotărâre privind aprobarea componenţei nominale a Comisiei de Evaluare a Persoanelor Adulte cu Handicap Timiş.
  22. Proiect de hotărâre privind aprobarea componenţei nominale a Comisiei pentru Protecţia Copilului Timiş.
  23. Proiect de hotărâre privind acordarea Diplomei de „Excelenţă” a Judeţului Timiş.
  24. Proiect de hotărâre privind conferirea titlului de “Cetăţean de Onoare al Judeţului Timiş” Preafericitului Daniel Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române.
  25. Întrebări. Interpelări. Diverse.