Ultima actualizare: Jana Lavrits, în data de 20.02.2015

20.02.2015

Consiliul Judeţean Timiş se convoacă în  şedinţă  ordinară în  data de 25 februarie 2015, ora 10.00, în Sala Consiliului din Palatul Administrativ, cu următoarea ordine de zi:

1. Proiect de hotărâre privind aprobarea trecerii unui imobil din domeniul privat în domeniul public al Judeţului Timiş.
  2. Proiect de hotărâre privind propunerea de aprobare a însuşirii apartenenţei la domeniul public al Judeţului Timiş a Centrului de Recuperare şi Reabilitare Neuropsihiatrică nr. 2 Lugoj.
  3. Proiect de hotărâre privind propunerea de aprobare a însuşirii apartenenţei la domeniul public al Judeţului Timiş a Centrului de Recuperare şi Reabilitare Neuropsihiatrică Sinersig.
  4. Proiect de hotărâre privind propunerea modificării Hotărârii Consiliului Judeţean Timiş nr. 197/29.10.2014 privind preluarea în administrarea Consiliului Judeţean Timiş a unor spaţii din imobilul situate în Municipiul Timişoara, strada Războieni, nr. 2, necesare desfăşurării activităţilor Bibliotecii Judeţene Timiş.
  5. Proiect de hotărâre privind aprobarea trecerii unor active fixe corporale din domeniul public în domeniul privat al Judeţului Timiş în vederea casării şi demolării.
  6. Proiect de hotărâre privind aprobarea executării unor lucrări la imobilul situat în Municipiul Timişoara, strada General Praporgescu, nr. 2.
  7. Proiect de hotărâre privind aprobarea neexercitării dreptului de preemţiune din partea Judeţului Timiş la intenţiile de înstrăinare a unor imobile cu alta destinaţie decât cea de locuinţe.
  8. Proiect de hotărâre privind propunerea de aprobare a licenţelor de traseu pentru efectuarea transportului public de persoane prin curse regulate special unor operatori de transport rutier.
  9. Proiect de hotărâre privind aprobarea Studiului de Fezabilitate pentru lucrarea “Amenajare intersecţie DJ 681C km 23+328 la nivel cu CF nr. 216 Ilia – Lugoj, km 55+527”.
  10. Proiect de hotărâre privind aprobarea Devizului General actualizat aferent Documentaţiei de Avizare pentru Lucrări de intervenţii pentru obiectivul “Asfaltare drum judeţean DJ 592B Tormac – Şipet, km 27+872 – 29+679, L = 1,8 km”.
  11. Proiect de hotărâre privind aprobarea Documentaţiei de Avizare pentru Lucrări de intervenţii pentru obiectivul “Amenajare intersecţie DJ 691 cu DC 68 în localitatea Giarmata.
  12. Proiect de hotărâre privind aprobarea modificării unor prevederi din Convenţia privind utilizarea drumului de acces din cadrul Parcului Tehnologic şi Industrial Timişoara încheiată între Consiliul Judeţean Timiş şi Societatea “Inform Media Imobiliar” S.R.L.
  13. Proiect de hotărâre privind acceptul suplimentării capacităţii de curent electric pentru parcela B7 concesionată de către Societatea “Doset Impex” S.R.L.
  14. Proiect de hotărâre privind aprobarea preluării contractului de concesiune nr. 5130/20.04.2006 încheiat între Consiliul Judeţean Timiş şi Societatea “Trim Line” S.R.L. de către Societatea “The Black Rock 2013” S.R.L.
  15. Proiect de hotărâre privind privind aprobarea Strategiei comune de dezvoltare şi valorificare a potenţialului turistic al Canalului Bega în zona transfrontalieră Româno-Sârbă şi a rezultatelor de proiect.
  16. Proiect de hotărâre privind aprobarea Regulamentului de Organizare şi Funcţionare a Direcţiei Generale de Asistenţă Socială şi Protecţia Copilului Timiş.
  17. Proiect de hotărâre privind aprobarea Regulamentului de Organizare şi Funcţionare a Direcţiei de Prestări Servicii Timiş.
  18. Proiect de hotărâre privind aprobarea contribuţiei financiare a Judeţului Timiş la bugetul de venituri şi cheltuieli a Asociaţiei de Dezvoltare Intercomunitară pentru Managementul Situaţiilor de Urgenţă ADIVEST pentru anul 2015.
  19. Proiect de hotărâre privind aprobarea contribuţiei financiare a Judeţului Timiş la bugetul de venituri şi cheltuieli la Fondul pentru Dezvoltare Regională al Regiunii Vest şi la funcţionarea Birourilor Regionale de Cooperare Transfrontalieră Timişoara şi Oradea pentru anul 2015.
  20. Proiect de hotărâre privind aprobarea organizării reţelei şcolare de învăţământ special liceal şi special postliceal din Judeţul Timiş pentru anul scolar 2015 – 2016.
  21. Proiect de hotărâre privind aprobarea achiziţionării de servicii juridice în vederea reprezentării Judeţului Timiş şi a Preşedintelui Consiliului Judeţean Timiş în faţa instanţelor de judecată.
  22. Proiect de hotărâre privind acordarea Diplomei de Excelenţă a Judeţului Timiş.
  23. Proiect de hotărâre privind aprobarea finanţării unor structuri sportive în anul 2015.
  24. Proiect de hotărâre privind aprobarea “Agendei principalelor manifestări cultural-artistice şi sportive” pe anul 2015.
  25. Proiect de hotărâre privind modificarea componenţei comisiilor de specialitate ale Consiliului Judeţean Timiş.
  26. Întrebări. Interpelări. Diverse.