Ultima actualizare: Jana Lavrits, în data de 11.06.2014

11.06.2014

Mâine, 12 iunie, cu începere de la ora 9.00, în Sala Multifuncţională a Palatului Administrativ va avea loc „Conferinţa pentru Transfer de cunoştinte”, organizată în cadrul proiectului CASA.

Proiectul CASA (Consortium for Assistive Solutions Adoption), finanţat din fonduri europene prin programul Interreg IV C se concentrează pe dezvoltarea de politici regionale şi schimburi de bune practici în scopul implementării pe scară largă a soluţiilor şi serviciilor inovative care folosesc  Tehnologia Informaţiei şi Comunicării (TIC) pentru asigurarea unei vieţi independente. 14 entităţi din 9 ţări diferite interacţionează şi fac schimb de experienţă pe aceste teme pe parcursul vizitelor de studiu, a transferurilor temporare, a conferinţelor.

Conferinţa interregională pentru transfer de cunoştinţe de la Timişoara îşi propune să expună bune practici selectate din cadrul regiunilor partenere, să identifice metode prin care să sprijine integrarea acestora într-un nou plan de politici adaptat contextului local şi să stimuleze dezvoltarea de produse/servicii bazate pe TIC şi adoptarea de soluţii privind asistenţa pentru autonomie la domiciliu.