Comunicat de presa din 08.02.2010

Consiliul Judeţean Timiş

COMUNICAT DE PRESĂ

8 februarie 2010

Preşedintele Consiliului Judeţean Timiş Constantin Ostaficiuc va fi prezent în perioada 9-11 februarie la Bruxelles. Astfel, în 9 şi 10 februarie cei 344 de preşedinţi de regiuni, deputaţi, primari şi consilieri locali din întreaga Europă, participă la sesiunea plenară a Comitetului Regiunilor, ocazie cu care îşi vor alege noua conducere. De asemenea, vor fi dezbătute priorităţile politice ale autorităţilor locale şi regionale europene pentru următorii cinci ani, în special viitorul politicii regionale.

În cadrul şedinţei de constituire, membrii CoR vor alege noul preşedinte, noul  prim-vicepreşedinte şi alte persoane cu funcţii de conducere, pentru următorii doi ani şi jumătate. Candidaţii oficiali pentru funcţiile de preşedinte şi prim-vicepreşedinte sunt dna Mercedes Bresso
(IT-PSE), preşedintele Regiunii Piemonte, dna Flo Clucas (UK-ALDE), membru al Consiliului municipal al oraşului Liverpool şi dl Ramón Luis Valcárcel Siso (ES-PPE), preşedintele Comunităţii Autonome a Regiunii Murcia.

Cu ocazia sesiunii plenare vor fi dezbătute aspecte legate de capacitatea autorităţilor locale şi regionale de a combate încetinirea creşterii economice, de a promova spiritul antreprenorial şi tineretul şi se vor anunţa primii câştigători ai titlului de „Regiune europeană întreprinzătoare”, acordat regiunilor considerate ca aplicând cele mai bune măsuri de stimulare a spiritului antreprenorial şi a creşterii economice.

Vor fi prezentate mai multe proiecte de aviz privind: al şaselea raport intermediar al Comisiei Europene privind coeziunea economică şi socială, promovarea mobilităţii tinerilor în scop educaţional, calitatea produselor agricole, etc.

Ziua de 11 februarie va fi dedicată şedinţelor comisiilor Comitetului Regiunilor.

Şi în această dimineaţă, firmele cu care Direcţia pentru Administrarea Drumurilor şi Podurilor Judeţene au acţionat cu utilaje şi materiale antiderapante pentru deszăpezire şi combaterea poleiului de pe drumurile judeţene. Astfel, GROUP D.C.M. SRL, AXELA CONSTRUCŢII SRL, TECHNOCER SRL şi COMPACT PRODUCT SRL au acţionat cu 226,50 tone de material antiderapant pe drumurile judeţene din cele 8 zone, după cum urmează:

Zona 1: Sânnicolau Mare, Variaş, Jimbolia (27 tone de material antiderapant)

Zona 2: Aeroport, Cenei, Orţişoara, Pişchia (30 tone de material antiderapant)

Zona 3: Peciu Nou, Ciacova, Giulvăz, Giroc (30 tone de material antiderapant)

Zona 4 - Jebel, Sacoşu Turcesc, Tormac, Gătaia, Jamu Mare (7 tone de material antiderapant)

Zona 5 - Moşniţa Nouă, Buziaş, Darova, Ştiuca (24 tone de material antiderapant)

Zona 6: Coştei, Bara, Secaş, Brestovăţ, Ohaba Română (68 tone de material antiderapant)

Zona 7: Criciova, Bârna, Traian Vuia, Sudriaş (21,50 tone de material antiderapant)

Zona 8: Făget, Fârdea, Tomeşti, Pietroasa (19 tone de material antiderapant).

Se circulă, în condiţii de iarnă, pe toate drumurile judeţene.

În 26 februarie este programată să se desfăşoare şedinţa ordinară a Consiliului Judeţean Timiş. De aceea, comisiile de specialitate ale administraţiei judeţene urmează să avizeze mai multe proiecte de hotărâre  printre care darea în folosinţă a unui autovehicul pentru organizarea transportului elevilor, punerea în aplicare a unor titluri executorii privind acordarea de drepturi salariale, aprobarea Planului de ocupare a funcţiilor publice din cadrul Direcţiei Generale de Asistenţă Socială şi Protecţia Copilului Timiş pe anul 2010, asocierea judeţului Timiş pentru constituirea „Agenţiei de Energie a Judeţului Timiş", aprobarea promovării proiectului „Creşterea capacităţii de management printr-o mai bună comunicare în cadrul Comitetului Judeţean pentru Situaţii de Urgenţă", aprobarea schimbării sediului Asociaţiei de Dezvoltare Intercomunitară pentru Managementul Situaţiilor de Urgenţă ADI VEST.