Ultima actualizare: Jana Lavrits, în data de 25.10.2013

25.10.2013

Consiliul Judeţean Timiş se convoacă în  şedinţă  ordinară în  data  de  30 octombrie 2013, ora 10,00, în sala consiliului din Palatul Administrativ situat în Timişoara, B-dul Revoluţiei din 1989, nr. 17, cu următoarea ordine de zi:

1. Întrebări, interpelări.

2. Proiect de hotărâre privind aprobarea încheierii unui contract de comodat pentru folosinţa gratuită a spaţiului situat în Timişoara, B-dul General Dragalina, nr. 2, sediul Centrului Şcolar pentru Educaţie Incluzivă „Dumitru Ciumăgeanu” Timişoara.

3. Proiect de hotărâre privind însuşirea apartenenţei la domeniul public al Judeţului Timiş a unui imobil situat în Timişoara, str. Calea Aradului, nr.1.

4. Proiect de hotărâre pentru aprobarea trecerii unui teren din domeniul privat în domeniul public al Judeţului Timiş şi completarea „Inventarului bunurilor care aparţin domeniului public al Judeţului Timiş”.

5. Proiect de hotărâre privind aprobarea alipirii a două parcele de teren situate în Municipiul Timişoara.

6. Proiect de hotărâre pentru aprobarea Actului Adiţional la Contractul de închiriere nr. 8775/2013 încheiat între Consiliul Judeţean Timiş şi Întreprinderea Individuală Caradjov Andreea.

7. Proiect de hotărâre privind aprobarea licenţelor de traseu pentru  efectuarea transportului public de persoane prin curse regulate speciale unor operatori de transport rutier.

8. Proiect de hotărâre pentru modificarea şi completarea Normativului privind dotarea cu autovehicule şi consumul lunar de carburanţi.

9. Proiect de hotărâre privind aprobarea întocmirii unui studiu care să stabilească oportunitatea achiziţionării unui imobil de către Judeţul Timiş.

10. Proiect de hotărâre pentru modificarea unor prevederi ale Hotărârii Consiliului Judeţean Timiş nr.119/29.08.2013 privind aprobarea înfiinţării de către Direcţia de Prestări Servicii Timiş şi Direcţia pentru Administrarea Drumurilor şi Podurilor Judeţene Timiş a unei societăţi cu răspundere limitată.

11. Proiect de hotărâre pentru aprobarea modificării anexelor nr. 1 si nr. 2 la Hotărârea Consiliului Judeţean Timiş nr. 157/30.09.2013 privind aprobarea clasării unor drumuri comunale în drumuri judeţene, a Documentaţiei pentru „Măsurarea lungimii reale a drumurilor judeţene şi Constituirea bazei de date în sistem electronic”.

12. Proiect de hotărâre privind aprobarea documentaţiei „Întocmirea hărţii strategice de zgomot şi a planului de acţiune pentru diminuarea zgomotului pentru drumul Judeţean DJ 592 pe sectorul cuprins între km 5+100 si km 16+800, L=11,700km.

13. Proiect de hotărâre privind aprobarea Devizului General actualizat aferent Proiectului Tehnic pentru obiectivul de investiţie „Modernizare DJ 592D Ohaba Forgaci – Racoviţa, km 13+800 – 24+000, L = 10,20 km.

14. Proiect de hotărâre privind aprobarea execuţiei bugetelor secţiunii de funcţionare si a secţiunii de dezvoltare pentru bugetul propriu al Judeţului Timiş pe trimestrul III 2013.

15. Proiect de hotărâre privind aprobarea contractării unei finanţări rambursabile interne/externe în valoare de până la 200.000.000 lei.

16. Proiect de hotărâre privind aprobarea ocupării zonei drumului Judeţean 681 de către S.C. „Făget Energy” S.R.L.

17. Proiect de hotărâre privind desemnarea membrilor comisiei de concurs şi a comisiei de soluţionare a contestaţiilor la concursul de proiecte de management pentru ocuparea postului de manager la Centrul de Cultură şi Artă al Judeţului Timiş.

18. Proiect de hotărâre privind aprobarea Caietului de obiective pentru  concursul de proiecte de management organizat în vederea ocupării postului de manager la Centrul de Cultură şi Artă al Judeţului Timiş.

19. Proiect de hotărâre privind aprobarea condiţiilor de participare la concurs şi a bibliografiei la concursul de proiecte de management organizat pentru ocuparea postului de manager la Centrul de Cultură şi Artă al Judeţului Timiş.

20. Proiect de hotărâre privind modificarea prevederilor Hotărârii Consiliului Judeţean Timiş nr. 91/2013.

21. Proiect de hotărâre pentru acordarea unui mandat special reprezentantului Judeţului Timiş în Adunarea Generala a Asociaţiei de Dezvoltare Intercomunitară Apă şi Canal Timiş.

22. Proiect de hotărâre privind aprobarea asocierii Judeţului Timiş cu Unităţi Administrative Teritoriale în vederea sprijinirii pentru realizarea unor proiecte de investiţii.

23. Diverse.