Ultima actualizare: Jana Lavrits, în data de 13.01.2014

25.11.2013

Sala Revoluţiei din Palatul Administrativ a găzduit astăzi masa rotundă cu tema „Regionalizare, descentralizare administrativă, fiscalitate”, organizată de Consiliul Judeţean Timiş şi la care au participat reprezentanţi ai consulatelor din Timişoara, CONFINDUSTRIA, European Business Club, Asociaţiei Clubul Economic German – Banat, Clubului oamenilor de afaceri francezi, Camerei de Comerţ, Industrie şi Agricultură Timişoara, Prefecturii Judeţului Timiş, etc.

În deschiderea evenimentului, preşedintele CJT, Titu Bojin a subliniat importanţa unor întâlniri care să pună la aceeaşi masă autorităţile locale şi reprezentanţii consulatelor la Timişoara şi ai asociaţiilor oamenilor de afaceri „Avem ocazia să dezbatem împreună teme legate de oportunităţile de dezvoltare, descentralizare şi regionalizare, să identificăm cele mai bune soluţii şi să stabilim colaborarea pentru anul 2014. Intenţia mea este să organizăm trimestrial astfel de întâlniri”, a precizat preşedintele CJ Timiş, Titu Bojin.

S-a discutat despre regionalizare, invitaţilor fiindu-le prezentată şi o informare privind măsurile de descentralizare a unor competenţe de la nivelul Guvernului către autorităţile locale.

Un alt subiect de discuţie a fost reorganizarea Agenţiei Naţionale de Administrare Fiscală la nivelul Regiunii V şi înfiinţarea Direcţiei Generale Regionale a Finanţelor Publice Timişoara.